RÍM, BRATISLAVA. Na Ukrajine popri obyčajných vojakoch bojujú aj nadrogovaní „kyborgovia“, ktorí necítia bolesť a keď ich strelíte do hrudníka, nič sa im nestane. V Amerike sa uskutočnila veľká demonštrácia na podporu Islamského štátu a zúčastnil sa na nej aj prezident Barack Obama.
Prvá správa ruského provládneho portálu Sputnik sa týchto dňoch najmä vďaka sociálnym sieťam šíri po internete, o tej druhej to platilo ešte v roku 2015. Spoločné majú jedno – v oboch prípadoch ide o hoaxy, teda cielene šírené konšpirácie, nepravdy alebo rovno lži.
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
Do boja proti falošným správam sa popri facebooku a tradičných médiách začínajú púšťať aj vlády. Zatiaľ najďalej chce zájsť Taliansko – v tamojšom Senáte v stredu predložili legislatívu, ktorá má šíriteľov falošných správ trestať obrovskými pokutami a v krajnom prípade aj väzením.
„Vždy tu boli hoaxy a falošné správy, nikdy však neboli šírené v takej miere, ako to vidíme dnes,“ cituje z textu portál Local.it.
Ak zákon prejde, šíriteľovi hoaxu uložia úrady pokutu vo výške 5000 eur, dajú mu však 24 hodín na stiahnutie falošnej správy. V prípade, že by hoaxy „ohrozovali verejný záujem“ a autor ich šíri ďalej aj napriek upozorneniu, mohol by skončiť až vo väzení.

Legislatívu však už teraz kritizujú právni experti. Prekáža im, že sa týka výlučne internetových médií a printové médiá by dostali výnimku. Problémom takisto je, že v zákone sú „falošné správy“ definované len veľmi vágne a nie je jasné, kto má určiť, či ide o hoax.
Proti hoaxom chcú bojovať aj iné krajiny vrátane Nemecka. Tamojšia kancelárka Angela Merkelová opakovane varuje pred šírením falošných správ a minulý mesiac prisľúbila, že bude „bojovať proti tomuto fenoménu a ak to bude nevyhnutné, pristúpime aj k regulácii“.