ALEPPO, BRATISLAVA. Bolo to 6. januára za úsvitu, keď tri domy v irackom meste Al-Zirai východne od Mosulu zrovnali zo zemou nálety. Iracké jednotky v tom čase oslobodzovali východnú časť kľúčového Mosulu od Islamského štátu.
Nálet však nesprávne mieril na civilné domy a zahynulo pri ňom dvadsať ľudí.
„Všetko okolo sa zrútilo. Odsunul som trosky okolo, vstal a spýtal sa, či môj brat ešte žije. Mal zranenú nohu,“ opisuje nálet Abdulrahman Riyadh pre agentúru AFP.
„Začal som hľadať môjho malého brata, otca aj mamu. Kričal som, no nik neodpovedal,“ dodáva.
Incident zo začiatku januára patrí k tým najkrvavejším, pri ktorom zahynuli civilisti. Monitorovacia stránka Airwars.org minulý týždeň informovala o tom, že v januári prvýkrát od zapojenia sa Moskvy do konfliktu má na svedomí viac civilných obetí medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

Obrat od Ruska
V januári v Sýrii aj v Iraku zahynulo pri 47 overených koaličných náletoch najmenej 254 civilistov, tvrdí organizácia. Sýrske centrum pre ľudské práva hovorí o minimálne 139 obetiach, z čoho 48 majú na svedomí Rusi a ich spojenci vrátane sýrskej vlády.
„Dostávame veľa správ o civilných obetiach pri náletoch,“ priznala ešte koncom januára pre agentúru Reuters hovorkyňa OSN pre ľudské práva Ravina Shamdasani. Islamský štát napríklad v Mosule často využíva civilistov ako ľudské štíty.
K Američanmi vedenej koalícii pritom patria aj iracké sily či krajiny ako Francúzsko alebo Kanada.
Pred rokom v januári pri náletoch Ruska a jeho spojencov zomrelo v Sýrii 713 civilistov, teda 14-krát viac ako to bolo pri náletoch koalície.
Bývalý britský minister zahraničia Philip Hammond vtedy Rusko obvinil z toho, že nejde len o náhodné obete. „Rusi účelovo útočia na civilistov a dôkazy ukazujú, že účelovo útočia aj na školy, nemocnice a záchranárov,“ povedal podľa denníku Guardian.

Loading
...
Tlačia na islamistov
Zmenu v štatistikách obetí má na svedomí menší počet ruských náletov. „Zisky sýrskeho režimu podporovaného Ruskom, kde bolo kľúčové získanie Aleppa aj zbližovanie sa Ruska s Tureckom, znamenajú, že veľkosť a intenzita bojov sa výrazne znížila,“ hovorí pre Airwars.org analytik Európskej rady pre zahraničné vzťahy Julien Barnes-Dacey.
Američania s Iračanmi naopak začali väčší tlak na oslobodenie Mosulu, bombardujú častejšie aj hlavné mesto islamistov v Sýrii – Rakku.
Americká koalícia aj ruskí spojenci však hovoria o oveľa nižšom počte civilných obetí ako uvádzajú monitorovacie skupiny.

Rusko útočilo na nemocnice
Minuloročné obvinenia zo zabíjania civilistov najmä Rusko odmietalo a aj výpovede očitých svedkov zo zbombardovaných nemocníc označovalo za výmysel.
Rozsiahla analýza, ktorú cez víkend zverejnila americká Atlantická rada, však ukazuje, že aj prokremeľské televízie ukazovali vo vysielaní dôkazy o chybných ruských náletoch.
Na základe satelitných snímok, sociálnych médií a videí z bezpečnostných kamier či z ruských televízií dospeli experti napríklad aj k tomu, že Rusko dlhodobým popieraním útoku na jednu z nemocníc v sýrskom Aleppe klame. Forenzní experti z Londýna potvrdili, že na nemocnice Rusko útočilo opakovane.
Celkovo počas náletov oboch strán v Sýrii a Iraku zahynulo podľa Airwars.org od augusta 2014 medzi 5537 a 7497 civilistov, z ktorých takmer polovicu majú mať na svedomí koaličné nálety. Američanmi vedená koalícia však operuje na území Sýrie a Iraku o vyše rok dlhšie ako Rusi.