BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Na propagačných letákoch sľubovali uchádzačom službu v moderných terénnych autách, okuliare s termovíziou či prácu so stopovacími psami.
Napriek veľkej kampani na prácu v špeciálnej pohraničnej jednotke má maďarská polícia problém zohnať dostatok vhodných kandidátov.
Záujem je pritom podľa BBC veľký – od augusta sa na miesto „lovca migrantov“ prihlásilo vyše 2700 ľudí, prijali asi tisíc. Mnohí však nezvládnu psychologické testy a na ponuky často reagujú kandidáti, ktorí si políciu spájajú s agresívnejšími metódami.
Polícia však tvrdí, že uchádzači nemôžu byť agresívni. „Nikoho nebudeme zraňovať, či už migrantov, alebo iných,“ hovorí pre BBC šéf maďarskej polície Karoly Papp. „Polícia musí striktne a humánne dodržiavať pravidlá určené maďarskou ústavou, policajným právom aj schengenskými pravidlami,“ dodáva.
Niektorých záujemcov preto odmietli ešte pred testami, problémové podľa jedného uchádzača bolo napríklad aj viditeľné tetovanie.

Učia sa aj o islame
Členovia novej policajnej jednotky sa majú spájať so skúsenejšími kolegami a kontrolovať maďarsko-srbské hranice z veží aj áut, píše Washington Post.
Taktika Maďarsku pritom zatiaľ vychádza – prechody obmedzila polícia na minimum a do krajiny v súčasnosti púšťa len desať žiadateľov o azyl denne, čo spôsobuje problémy najmä v preplnených srbských utečeneckých táboroch.
Pohraniční lovci získavajú policajný tréning a učia sa viac aj o islame a iných kultúrach.

Ponižovali utečencov
Maďarská pohraničná polícia pritom už viackrát čelila obvineniam z neľudského prístupu k utečencom. Podľa organizácie Doktori bez hraníc polícia asi v sto prípadoch na vrátenie migrantov cez hranicu použila neprimeranú silu.
Dobrovoľnícka skupina Sirius Help zase tvrdí, že na hraničnom priechode Röszke – Horgoš sa migranti snažili nelegálne prekročiť srbskú hranicu s Maďarskom, polícia ich zadržala, zbila a okradla o peniaze, mobilné telefóny aj topánky.