WASHINGTON. Organizácia Spojených národov sa k Izraelu správa "veľmi, veľmi nespravodlivo", uviedol v stredu v Bielom dome na spoločnej tlačovej konferencii s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom americký prezident Donald Trump.
Nezlomné spojenectvo
Trump opätovne zdôraznil, že spojenectvo medzi Spojenými štátmi a Izraelom je "nezlomné", čo potvrdil aj Netanjahu, podľa ktorého pod Trumpovým vedením budú väzby medzi oboma krajinami ešte silnejšie.
Americký prezident povedal, že by bol šťastný, keby sa americké veľvyslanectvo v Izraeli presťahovalo z Tel Avivu do Jeruzalema, s čím nesúhlasia Palestínčania, ktorí si na mesto robia nárok ako na metropolu budúceho palestínskeho štátu.
"Dovoľte nám, aby sme spojenectvo medzi Izraelom a Spojenými štátmi pozdvihli na ešte vyššiu úroveň," povedal na tlačovej konferencii v Bielom dome Netanjahu.
Trump Netanjahua vyzval, aby bol Izrael trochu zdržanlivejší v otázke výstavby židovských osád na palestínskych územiach, pričom podotkol, že Izrael musí byť "flexibilný".

Výzva pre Palestínu
Na Palestínčanov americký prezident apeloval, aby sa zbavili "nesmiernej nenávisti", v ktorej od útleho veku vyrastajú a dodal, že by "mali uznať Izrael".
"Myslím, že na to pristúpia," povedal na margo stagnujúceho izraelsko-palestínskeho mierového procesu Trump.
Izrael označuje Jeruzalem za svoje večné a nedeliteľné hlavné mesto; nároky naň - ako svoju metropolu a súčasť budúceho štátu - si však robia aj Palestínčania. Obe strany sa odvolávajú na biblické, historické a politické dôvody.
Netanjahu pricestoval v stredu na prvú oficiálnu návštevu Bieleho domu od nástupu Trumpa do úradu.
Témou stredajšieho mimoriadne očakávaného stretnutia boli regionálne otázky vrátane hrozby zo strany Iránu a jeho spojencov, kríza v Sýrii, ako aj boj proti Islamskému štátu a iným teroristickým organizáciám, informoval hovorca Bieleho domu Sean Spicer.
Vzťahy Izraela a Palestíny
Trump sa vyslovil, že sa bude zasadzovať za dosiahnutie komplexného riešenia izraelsko-palestínskeho sporu, povedal Spicer s tým, že predmetom rokovania Trumpa s Netanjahuom bude spôsob dosiahnutia tohto cieľa.
Mierové ukončenie tohto sporu však podľa jedného z predstaviteľov Bieleho domu nevyhnutne nemusí znamenať riešenie vo forme vzniku dvoch štátov.
Agentúra DPA v tejto súvislosti napísala, že po niekoľkých "nútených stretnutiach" predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu s Netanjahuom bude stredajšie prijatie izraelského lídra v Bielom dome vzhľadom na priateľský tón Trumpa voči Tel Avivu omnoho vrelšie.
Nemenovaný zdroj z americkej administratívy uviedol, že vláda USA nebude "diktovať" Izraelu a Palestínčanom "nejaké geopolitické podmienky".
Zdroj dodal, že ani samotný prezident Donald Trump neverí, že by to mohlo pomôcť pri riešení konfliktu na Blízkom východe.

Prehodnotenie politiky
Trump počas svojej predvolebnej kampane opakovane avizoval prehodnotenie politiky USA voči Blízkemu východu a kritizoval jadrovú dohodu s Iránom, ktorú sa podarilo dohodnúť počas Obamovho mandátu.
Niektoré Trumpove predvolebné postoje k Izraelu sa však medzičasom zmenili, upozornila tiež DPA. Trump napríklad zásadne podporoval nápad presťahovať veľvyslanectvo USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema.
Teraz však iba tvrdí, že o tom "vážne" uvažuje. Otázka Jeruzalema je mimoriadne citlivá pre Palestínčanov, ktorí si ho takisto nárokujú ako svoje hlavné mesto.
Nový šéf Bieleho domu tiež nedávno naznačil, že Izrael by mal zvoľniť svoje stavebné aktivity v okupovanom Predjordánsku.

Spoločný laický štát
Generálny tajomník výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) a jej hlavný vyjednávač na mierových rokovaniach s Izraelom Sáib Irikát v stredu navrhol vytvoriť pre Palestínčanov a Izraelčanov spoločný štát.
Ako citovala jeho slová palestínska tlačová agentúra WAFA, vytvorenie spoločného "demokratického a laického štátu, v ktorom by vedľa seba žili moslimovia, kresťania a židia, by sa mohlo stať alternatívou" k tzv. dvojštátnemu riešeniu.
Po rokovaniach s predsedom Dolnej snemovne britského parlamentu Johnom Bercowom Irikát upozornil, že myšlienka vzniku dvoch štátov je "medzinárodným receptom na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu".
Dodal, že v skutočnosti ide o kompromis, ktorý Palestínčania prijali. Vysvetlil, že pre Palestínčanov ide o bolestivé riešenie, keďže znamená, že musia uznať Izrael rozprestierajúci sa na viac ako 78 percentách územia historickej Palestíny.