RÍM, BRATISLAVA. Žiadne kvety, večera či milý darček. Talianska polícia využila deň svätého Valentína celkom inak. Lásku slepo neoslavovala, varovala pred ňou.
Policajti aj v deň všetkých zamilovaných pokračovali v kampani proti domácemu násiliu. Na uliciach sa prihovárali okoloidúcim, rozdávali letáky. Talianskymi sociálnymi sieťami sa začalo šíriť video, na ktorom dievča uteká pred násilníckym partnerom. Zachráni ju to, že vie, ako sa rímskym metrom dostať na najbližšiu policajnú stanicu.

Vždy existuje možnosť
Polícia tak propagovala svoju novú mapu, ktorá zobrazuje, ako sa dá z každej zastávky rímskeho metra dokráčať na najbližšiu policajnú stanicu. Cieľom mapy je poukázať na to, že hoci sa niekedy môže stať násilný vzťah neriešiteľným, vždy existuje dostupná možnosť, ako z neho von.
“Niekedy zabúdame na to, čo sa môže diať za stenami domácností,” píše sa podľa portálu The Local v texte, ktorý mapu dopĺňal. “Zabúdame sa pozerať na dievčatá, ženy, ktoré okolo nás prechádzajú a zdajú sa byť rovnaké ako ostatné, no nie sú. Osamelosť im dáva pocit, že nič nedokážu zmeniť.”
Mapu vytvorila digitálna marketérka Maria Beatrice Alonziová.
“Dnes je ten deň, kedy mnoho ľudí myslí na kvety a čokoládu, no sú tu oveľa dôležitejšie veci, o ktorých treba hovoriť,” hovorí pre AFP. “Neviem, ako je to v iných krajinách, ale v Taliansku tento deň u mnohých žien prispieva ku tlaku - prečo nemajú priateľa, prečo nemajú dokonalú postavu? A pre ženy, ktoré sú obeťami domáceho násilia je to ešte horšie, pretože cítia, že sú absolútne samé.”
Loading
...
Kultúra nadradeného muža
Hoci Alonziovej mapa prichádza len teraz, kampaň proti domácemu násiliu menom “Ak láska bolí” nie je v Taliansku novou. Podieľajú sa na nej policajti, ktorí ženy informujú o možnostiach vyšetrovania, no napríklad aj rôzne neziskovky či psychológovia. Tí im zas poskytujú bezplatné sedenia.
Čísla ukazujú, že od začiatku kampane sa počet prípadov domáceho násilia znížil. Za posledné dva roky sa objavilo menej sexuálne motivovaného násilia aj vrážd v domácnosti. Len od júla možnosti kampane “Ak láska bolí” využilo vyše 19-tisíc ľudí.
Napriek pozitívnym údajom z posledných rokov si je polícia vedomá, že množstvo prípadov zostáva nenahlásených a čísla ich teda nedokážu zachytiť.
Hoci Agentúra Európskej únie pre základné ľudské práva minulý rok vyhlásila, že Taliansko je na dobrej ceste a v miere domáceho násilia dosiahlo stav, aký je u jeho susedov, naďalej to zostáva závažnou spoločenskou témou. Žiarlivosť či dokonca špehovanie partnerov je totiž v krajine podľa odborníkov už akýmsi zvykom, ktorý vyplýva z kultúry muža zobrazovaného ako nadradeného mača.