TOKIO. Japonská vláda vyjadrila svoj protest v súvislosti s ruským pomenovaním doteraz bezmenných ostrovov z Kurilského súostrovia, na ktorého časť si robí nárok Japonsko. V Tokiu to oznámil hovorca japonskej vlády Jošihide Suga.
Sedemdesiatročný spor
Reagoval tým na vládne nariadenie o pomenovaní piatich z Kurilských ostrov, podpísané ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.
Japonsko v reakcii uviedlo, že tento krok "nezodpovedá postoju krajiny a vyvoláva poľutovanie". Suga dodal, že Japonsko v pondelok zaslalo svoj protest Rusku, informovala agentúra Kjódó.
Kurilské ostrovy patria Rusku, avšak na ich južnú časť - ostrovy Kunašir, Iturup, Šikotan a Habomajské ostrovy - si robí nároky Japonsko, ktoré ich označuje za svoje Severné teritóriá. Tieto ostrovy anektoval v roku 1945 Sovietsky zväz a spor o ne bráni obom krajinám, aby uzavreli mierovú zmluvu.
Ostrov pomenovali po účastníkovi vojny
Jeden z Ruskom pomenovaných ostrovov dostal meno po bývalom sovietskom ministrovi zahraničných vecí a predsedovi prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR Andrejovi Gromykovi. Druhý Rusko pomenovalo po bývalom gubernátorovi Sachalinskej oblasti Igorovi Farchutdinovovi.
Tretí a štvrtý ostrov budú niesť mená po generálovi Kuzmovi Dereviankovi, ktorý v mene ZSSR v roku 1945 podpísal akt kapitulácie Japonska, a po účastníkovi rusko-japonskej vojny, generálovi Alexejovi Gnečkovi.
Piaty ostrov je pomenovaný na počesť Anny Ščetininovej, ktorá sa venovala diaľkovému plávaniu. Kremeľ ústami jeho hovorcu Dimitrija Peskova v utorok zdôraznil, že Kurilské ostrovy sú územím Ruskej federácie a ich pomenovanie je suverénnym právom Ruska.
Hlavná prekážka normalizácie
V roku 1956 bola podpísaná spoločná sovietsko-japonská deklarácia, ktorá ukončila vojnový stav, pričom sa obe krajiny zaviazali pokračovať v rokovaniach s cieľom uzavrieť mier. Následne mal ZSSR Japonsku vrátiť Habomajské ostrovy a ostrov Šikotan.
Platnosť tejto deklarácie Rusko v roku 2004 potvrdilo, ale Japonsko požaduje aj vrátenie ostrovov Kunašir a Iturup. Štatút Kurilských ostrovov je naďalej sporný, čo je hlavná prekážka úplnej normalizácie vzájomných vzťahov Japonska a Ruska.
Ruský prezident Vladimir Putin uzavrel v decembri 2016 počas návštevy Japonska s tamojším premiérom Šinzóom Abem dohodu o ekonomickej spolupráci na sporných ostrovoch.