BAGDAD, BRATISLAVA. Dron s kamerou najskôr pomaly krúži nad irackým mestom a sleduje prechádzajúcu dodávku. Po pár minútach nasleduje explózia. Bojové drony už nevyužívajú len armády, ale aj Islamský štát.
V októbri 2016 sa kurdským vojakom podarilo jeden dron v irackom Mosule zostreliť. Keď sa ho snažili zo zeme zdvihnúť a bližšie preskúmať, vybuchol a zabil dvoch irackých vojakov a dvoch francúzskych zranil. Išlo totiž o dron s diaľkovo ovládanou alebo časovanou bombou.
Loading
...
Faktúry aj stratégie
Americké Centrum boja proti terorizmu (CTC) získalo práve v okolí Mosulu dokumenty, ktoré ukazujú, aké technológie Islamský štát využíva v boji. Kreativita a inovácie neobchádzajú ani islamistických radikálov, píše server Daily Beast.
Islamský štát je podľa CTC schopný z dronov zhadzovať granáty, menšie bomby aj diaľkovo odpaľovať výbušniny.

Navyše dokumenty ukazujú, že islamisti s dronmi pracujú podobne ako armády či tajné služby – už od roku 2015 si vedú záznamy o ich kúpe, priebehu misií a dopredu plánujú celú stratégiu. K dronom dokupovali kamery GoPro, GPS vysielače aj technológiu, ktorá vie za letu uvoľniť predmet, ktorý drží.
Na propagandistických videách ukazuje Islamský štát zhadzovanie granátov na nepriateľov aj streľbu. Podľa BBC pri súčasnom boji o mesto Mosul využívajú islamisti drony aj na sledovanie cieľov, na ktoré dopadajú ich strely z mínometu. Mínomety následne vedia podľa toho upraviť a zvýšiť presnosť.
Kupujú drony ako my
Islamisti navyše nepotrebujú najnovšie technológie – podľa zdrojov z americkej armády kupujú islamisti bežné a najmä lacné drony, ktoré sa dajú objednať aj na internete. Podobný dron videli napríklad minulý rok aj turecké jednotky v severnom Iraku. Pár minút potom začali na ich pozície islamisti strieľať, píše agentúra AP.
CTC sa teraz obáva, že Islamský štát bude okrem samovražedných útočníkov využívať na zabíjanie aj túto technológiu. Útoky môžu byť čoraz nepredvídateľnejšie a krvavejšie.
„Budú pokračovať v napodobňovaní toho, čo USA a západné armády s dronmi robili doteraz. Budú chcieť rozšíriť svoje krviprelievanie,“ dodáva Jonathan Schroden z Centra námorných analýz pre AP.