WEIMAR. Nabitý a mimoriadne kontrastný program absolvovali v stredu holandský kráľ Viliam Alexander a kráľovná Máxima pokračujúc v niekoľkodňovej návšteve Nemecka.
Hostia z krajiny tulipánov navštívili niekdajší koncentračný tábor Buchenwald, v ktorom medzi 285-tisíc deportovanými bolo svojho času aj viac ako tritisíc ich krajanov vrátane účastníkov odboja.
Asi sedemsto Holanďanov figurovalo aj medzi 56-tisíc tamojšími obeťami nacistickej svojvôle. Panovnícky pár tam položil v stredu biele ruže a poklonil sa pamiatke obetí.
Vzácnych hostí prijal predtým v Erfurte durínsky krajinský premiér Bodo Ramelow s manželkou, ktorí ich sprevádzali aj pri návšteve niekdajšieho koncentračného tábora.
Následne si prvý holandský pár pozrel vo Weimare Knižnicu vojvodkyne Anny Amalie (1739-1807), ako aj Goetheho a Schillerov archív.
Úvodným akordom stredajšieho programu dvojice bola návšteva Novej synagógy v Erfurte, najstaršieho plne zachovaného stánku svojho druhu v strednej Európe. Tým záverečným bola návšteva výskumného zariadenia - Leibnizovho inštitútu pre fotonické technológie v Jene.
Vo večerných hodinách sa holandskí hostia presunú do Saska a následne do Saska-Anhaltska.
Utorkový úvodný deň návštevy panovníckeho páru patril návšteve ságami opradeného hradu Wartburg neďaleko Eisenachu.
Práve tam, čo je vzhľadom na 500-ročné jubileum reformácie osobitne aktuálne, preložil Martin Luther svojho času (v rokoch 1521-1522) Nový zákon do nemčiny. Od roku 1999 je hrad súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.