WASHINGTON, BRATISLAVA. Donald Trump ešte pred svojím zvolením povedal, že sa chce sústrediť na „skutočné environmentálne výzvy, a nie na tie falošné“. Zo začiatku tvrdil aj to, že globálne otepľovanie je hoax, ktorý vymysleli Číňania.
Troch kandidátov na vládne posty spojené aj s klímou sa Senát počas vypočúvania spýtal, či Trumpovmu názoru o globálnom otepľovaní veria. Aj keď všetci traja odpovedali nie, podľa magazínu Vox je absurdné a smutné, ak je latka nastavená tak nízko, že takáto odpoveď postačuje napríklad na nomináciu šéfa Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA).
Nielen americkí vedci sa teraz púšťajú do otvorenej konfrontácie s prezidentom. Zrušenie environmentálnych regulácií či odstúpenie od klimatickej dohody totiž pocítia aj ostatné krajiny.
Loading
...

Ako sovietska cenzúra
Americkí vedci sú terčom útoku, no nesmú sa vzdať, povedal v pondelok šéf austrálskych vedcov Alan Finkel. Na odbornej konferencii v Canberre prirovnal Trumpove plány k „cenzúre, ktorú robili úradníci v Sovietskom zväze“.
Reagoval tak na nariadenie, podľa ktorého musia všetky vedecké štúdie a dáta z Agentúry na ochranu životného prostredia prejsť pred zverejnením politickou kontrolou. Trumpov tím odkázal, že prekontrolujú aj internetovú stránku EPA.
„Na všetko sa pozrieme individuálne vrátane internetovej stránky a toho, či veci o klíme nestiahneme,“ povedal podľa agentúry AP Doug Ericksen, ktorý prechod agentúry do rúk novej administratívy riadi. Zamestnanci agentúry dostali aj dočasné nariadenie obmedziť kontakt s médiami.
Zo stránky Bieleho domu po nástupe novej administratívy zmizla aj podstránka o klimatických zmenách.
„Pre klimatológov a environmentalistov predovšetkým v USA je príchod Trumpa doslova katastrofou,“ hovorí pre SME klimatológ Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. „Aj to málo, čo doteraz Spojené štáty urobili pre ochranu klímy, sa odsunie na vedľajšiu koľaj,“ myslí si Pecho.