ÁSOTTHALOM, BRATISLAVA. Je september 2015, kríza vrcholí a balkánskou cestou do západnej Európy postupujú tisícky utečencov. Maďarská vláda prijíma zákony, ktoré umožňujú trestať vstup do krajiny inak ako cez hraničné priechody. Utečenci sa vydávajú z budapeštianskej vlakovej stanice pešo do Rakúska.
Rozhodnutie maďarskej vlády podporuje aj podpredseda krajne pravicovej strany Jobbik a starosta mestečka neďaleko srbských hraníc menom Ásotthalom.
“Maďarsko je zlá voľba,” odkazuje László Toroczkai utečencom vo videu, ktoré zachytáva rôzne opatrenia. “No Ásotthalom je tá najhoršia.”
Prešiel rok a pol a migračná vlna ustala. Pre maďarské mestečko však video nebolo posledným prejavom xenofóbneho protiutečeneckého a protiislamského postoja. Dnes sa v ňom dokonca trestá akýkoľvek verejný prejav moslimskej viery či zvolávanie na spoločné modlitby.
Mesto totiž vyhlásilo “vojnu proti moslimskej kultúre”.

Útočníci a budúci teroristi
Ásotthalom leží približne tri kilometre od srbských hraníc, žije v ňom niečo vyše štyritisíc obyvateľov.
László Toroczkai sa stal starostom v roku 2013. Krajne pravicové postoje nikdy nepopieral, okrem toho, že pôsobí ako starosta Ásotthalomu, je aj podpredsedom Jobbiku.
Prvýkrát sa jeho mesto začalo objavovať v médiách práve v súvislosti so spomínaným videom. Čoskoro však pribudli aj správy a fotografie, ktoré zachytávajú utečencov prechádzajúcich cez toto územie.
“Pre našu dedinu je veľmi dôležité, aby si zachovala svoje tradície. Keby sem prišlo množstvo moslimov, nevedeli by sa zaradiť do kresťanskej komunity.
„
Zábery mnohých pobúrili: utečenci na nich kľačali na kolenách či ležali bruchom k zemi, ruky mali za hlavou či za chrbtom. Na fotografiách, ktoré starosta zdieľal na svojom Facebooku, pôsobili ako ulovená korisť. Okrem miestnej polície pri "lovení" pomáhali aj milície, ktoré starosta na tento účel zriadil.