BRATISLAVA. Dedinka Ovše sa na prvý pohľad ničím nelíši od akejkoľvek inej bosnianskej obce. V ošarpaných nedokončených domoch bez omietky tam uprostred hôr žije len pár obyvateľov.
Nejde však o bežných Bosniakov, ale výlučne o džihádistov, ktorí tam údajne trénovali vojnu v Sýrii a Iraku, kde sa chceli pripojiť do radov Islamského štátu. Ešte v roku 2015 sa do dedinky vzdialenej od hraníc Slovenska len šesť hodín autom vybrali reportéri britského Sunday Mirror. Podľa ich zistení tam džihádisti, ktorí si celý jej areál kúpili, vytrénovali 12 budúcich bosnianskych bojovníkov. Piati z nich sú dnes už mŕtvi.
„V celej dedine nebol jediný človek, ktorý by nereagoval na volanie džihádu,“ povedal vtedy pre Mirror expert na balkánsky terorizmus Dževad Galijaševič.
Dediniek ako Ovše je však v Bosne viac. A viaceré časti krajiny sa podľa bezpečnostných expertov v posledných rokoch stávajú niečím ako európskym centrom džihádu.
Boj proti džihádistom komplikuje aj politika
“Hovoríme o ľuďoch, ktorí komunikujú cez tajné kódy vo videohrách. Hovoríme o skrýšach: to, čo bolo kedysi jasne identifikovateľné ako tréningový kemp, už dnes mizne pod pláštikom mimovládnej organizácie.
„
Odhady investigatívnej organizácie Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) hovoria, že doteraz do Sýrie a Iraku odišlo bojovať 200 až 300 džihádistov z Bosny. Mnoho z nich vo vojne zahynulo, desiatky sa však vrátili. A bosnianske policajné ani špeciálne jednotky si s nimi často nevedia rady.
Hoci ich intenzívne sledujú, vďaka komplikovanému rozdeleniu celej bosnianskej federácie na tri takmer samostatné štáty a desať takmer úplne samostatných oblastí je na zásah proti nim často už neskoro. Kým naň získajú povolenie, islamistické vlajky dovtedy slobodne vejúce na tréningových kempoch zmiznú a všetky dôkazy sú dávno preč.
Bosnianske úrady sa však nevzdávajú. Zásahy proti teroristom trénujú aj s pomocou amerických kolegov a doteraz zatkli už desiatky podozrivých džihádistov. Viacerých z nich už aj odsúdili na dlhoročné väzenie.
Medzi najprominentnejších patrí imám Bilal Bosnič.
Vlani v júni ho poslali na sedem rokov za mreže za nábor zahraničných bojovníkov na Blízky východ. Povesť radikálneho imáma mal však už dávno predtým a tým, že nenávidí „neveriacich", sa ani netajil. „To, čo robí Pána najradostnejším, je, keď jeho otroci vstúpia medzi neveriacich a strieľajú ich,“ hovoril Bosnič na jednom z videí, ktoré si až do jeho zmazania stihli pozrieť desiatky tisíc ľudí.
Islamistom pomáha aj internet
Bosna aj preto v poslednom čase proti džihádizmu bojuje čoraz viac aj na internete.