BRUSEL. Ministri zahraničných vecí EÚ majú spoločný postoj k dianiu na Ukrajine. Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek to uviedol v rámci pondelkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Eskalácia napätia
Zaorálek skonštatoval, že Rada ministrov sa zhodla na tom, že EÚ musí zostať aj naďalej plne angažovaná na Ukrajine a nesmie obmedziť svoju rolu, ktorú tam teraz má.
Zdôraznil, že základným "pôdorysom" európskej pozície je rešpektovanie minských dohôd.
"Naplnenie minských dohôd je jedno z najlepších kritérií posudzovania situácie na Ukrajine," spresnil Zaorálek, podľa ktorého je EÚ znepokojená najnovšou eskaláciou napätia v Donbase.
Dodal, že momentálne je síce situácia pokojnejšia, ale pre EÚ by bolo veľmi zlé, ak by nedošlo k výraznému posunu na oboch stranách a ak by sa napätie ďalej vyhrotilo.

Loading
...
Nátlak na Rusov
Viacerí európski diplomati v Bruseli vyzvali na vyvinutie väčšieho nátlaku na Rusko, aby sa situácia na východe Ukrajiny upokojila.
Na to upozornil aj Zaorálek, podľa ktorého by takýto prístup nemala zmeniť ani nová administratíva USA, ktorá chce podľa doterajších náznakov zachovať kontinuitu v americkej politike voči Ukrajine.
"Pre posudzovanie situácie na Ukrajine je dôležité, aby sa skončil ruský vplyv na Ukrajine, ovplyvňovanie diania, popieranie územnej integrity, a aby bolo umožnené Ukrajine ovládať svoje hranice a mať nad nimi kontrolu. To sú podmienky, aby sme mohli povedať, že situácia na Ukrajine dosiahla posun," upozornil šéf českej diplomacie.
Zaorálek zároveň pripomenul, že EÚ si zachovala jednotný postoj aj v otázke reforiem na Ukrajine.
Ocenil pokrok, ktorý Kyjev urobil pre splnenie podmienok vízovej liberalizácie, a upozornil, že stále sú aj nedostatky v oblasti reforiem, tie však za súčasnej situácie v tomto štáte nie je ľahké vykonávať tak, aby sa dosiahlo udržanie ekonomického vývoja a stability.
Rozhodujúci hráč
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci uviedol, že z pohľadu Slovenska bola najdôležitejšou témou rokovaní situácia na Ukrajine.
Upozornil, že európski diplomati sa k dianiu na Ukrajine vrátili až po roku, čo podľa neho nestačí a EÚ by sa mala tejto téme venovať pravidelne a častejšie, ak chce byť "rozhodujúcim hráčom".
"Zdá sa, že vo vojenskej oblasti, na technickej úrovni ten proces prebieha a aj sa ukončili najťažšie boje, ale neprebieha to na politickej úrovni, keď Rusko a Ukrajina majú vlastný výklad toho, čo bolo v Minsku dohodnuté," opísal situáciu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Dodal, že šéf francúzskej diplomacie, ktorého krajina je súčasťou tzv. normandského formátu mierových rokovaní, v pondelok kolegov informoval, že táto skupina sa snaží dosiahnuť politický pokrok prostredníctvom rokovaní na expertnej úrovni.
Loading
...
Spolupráca Únie s Egyptom
Lajčák na zasadnutí Rady ministrov zdôraznil aspekt dôveryhodnosti EÚ, kde má Európa podlžnosti voči Ukrajine v oblasti vízovej liberalizácie a ratifikácie asociačnej dohody. Dodal, že Ukrajinci svoju časť úloh splnili a teraz je na rade EÚ, aby splnila svoje záväzky.
V neposlednom rade je podľa Lajčáka dôležité, aby EÚ trvala na svojej pozícii, že Ukrajina je strategickou krajinou z hľadiska prepravy plynu z Ruska do Európy.
Z ostatných bodov rokovaní ministrov Lajčák upriamil pozornosť na vzťahy s Egyptom, ktoré rezonujú aj v súvislosti s dianím v Líbyi.
Pripomenul strategický význam spolupráce Únie s Egyptom z hľadiska boja proti terorizmu, migrácie a riešenia konfliktov na Blízkom východe.
Ocenil snahu EÚ nadviazať priamy dialóg s Egyptom, čo sa premietlo do pozvania šéfa egyptskej diplomacie do Bruselu.
V marci s ním jeho rezortní kolegovia z EÚ budú rokovať o príprave zasadnutia Asociačnej rady EÚ-Egypt a o programe partnerstva.