PARÍŽ, BRATISLAVA. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy ide pre podozrenia z neoprávneného financovania volebnej kampane pred súd. Súčasný prezident Francois Hollande zase platil desaťtisíc eur mesačne kaderníkovi.
Škandály sa však nevyhýbajú ani tým, ktorí chcú Hollanda v aprílových francúzskych prezidentských voľbách nahradiť. Kým voliči Marine Le Penovej jej škandál s asistentmi pravdepodobne odpustia, jej donedávna najväčší rival Francois Fillon môže v kampani skončiť.
Aj preto francúzske médiá označujú blížiace sa prezidentské voľby za najnepredvídateľnejšie vôbec.
Asistentka bez výsledkov
„Nemáme čo skrývať, ničoho sa nebojím,“ povedal podľa magazínu Economist Fillon počas minulotýžňového predvolebného mítingu. Kým pravicovému kandidátovi na parížskom námestí stále mávalo asi 15-tisíc ľudí, mnohí od neho odskakujú.
Ešte pred dvoma týždňami ho analytici označovali za pravdepodobného víťaza volieb, v poslednom prieskume agentúr Ifop a BVA však získal už len približne 19-percentnú podporu, kým krajne pravicová líderka Národného frontu Le Penová získala 25 percent. Medzi oboma sa pohybujú preferencie nezávislého Emmanuela Macrona.
Za všetko môže aféra, ktorú médiá nazvali "Penelopegate”. Na zamestnávanie svojej manželky a dvoch detí minul Fillon celkovo vyše 900-tisíc eur z verejných peňazí. Manželka pritom mala pre Fillona pracovať ako asistentka počas 30-ročnej kariéry vo francúzskom parlamente - no médiá žiadne dôkazy o jej práci nájsť nevedeli.

Titanic bez hudby
Fillonovi nepomohlo okrem nešťastnej komunikácie ani to, keď sa na internete objavilo video, v ktorom jeho manželka Penelope tvrdí, že jeho asistentkou nikdy nebola.
Konzervatívni republikáni teraz z jeho pádu nadšení nie sú. “Použil by som klišé s Titanicom, akurát tu nehrá žiadna kapela,” povedal podľa magazínu Politico jeden člen strany.
Fillon si pritom vybral stratégiu, podľa ktorej sú obvinenia konšpiráciami jeho súperov. Na pondelkovej tlačovej konferencii sa síce za svoje konanie ospravedlnil, no vylúčil, že zo súboja o Elyzejský palác odstúpi.
Práve dobrovoľné vzdanie sa kandidatúry je podľa magazínu Politico jednou z troch možností, ako sa dá na korupčné kauzy reagovať. Republikáni môžu stále dotlačiť Fillona, aby odstúpil neskôr, no bývalý premiér môže tvrdohlavo zotrvať až do konca.