WASHINGTON. Americké ministerstvo spravodlivosti v noci na nedeľu (SEČ) podalo odvolanie, ktorým chcelo dosiahnuť obnovenie platnosti dočasných opatrení nového prezidenta USA Donalda Trumpa v oblasti imigračnej politiky.
Odvolanie bolo podané na odvolacom súde v San Franciscu, súd však žiadosť ministerstva zamietol.
Odvolací súd v San Franciscu zároveň podľa agentúry AP vyzval ministerstvo, aby najneskôr v pondelok popoludní predložilo k svojmu odvolaniu ďalšie doklady.

Sudca zablokoval dekrét
Odvolanie ministerstva je ďalším zvratom v prípade od piatku, keď federálny sudca James Robart vydal súdne nariadenie, ktorým dočasne zablokoval Trumpov protiimigračný dekrét.
Nariadenie okresného federálneho sudcu zo Seattlu malo okamžitú platnosť na celonárodnej úrovni.
Následne ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vydalo nariadenie, aby jeho agenti voči cudzincom neuplatňovali výnos podpísaný Trumpom, ktorý deklaroval, že vďaka jeho nariadeniu sa na územie USA nedostanú potenciálni teroristi.
Trump, ktorý tento víkend trávi na Floride, v sobotu prostredníctvom mikroblogu na sieti Twitter označil rozhodnutie sudu Robarta za smiešne. Vyhlásil, že jeho administratíva prijaté súdne rozhodnutie zvráti.

Zakázal vstup do krajiny
Trump zaviedol minulý piatok dekrét, ktorým na 90 dní zakázal vstup do USA občanom siedmich štátov. Ide o Irak, Irán, Sýriu, Líbyu, Jemen, Somálsko a Sudán.
Na štyri mesiace zároveň pozastavil program prijímania utečencov, aby poskytol príslušným orgánom čas na prehodnotenie bezpečnostných postupov i počtov prijímaných osôb.
Dekrét vyústil do protestov desaťtisícov ľudí v celých USA a vyvolal tiež zmätok na tamojších letiskách, na ktorých úrady zadržali či priamo z nich deportovali niekoľko stoviek ľudí.
V dôsledku výnosu zároveň bolo podľa údajov amerického ministerstva zahraničných vecí zrušených takmer 60.000 víz.

Rekordman v počte žalôb
Trump je vo funkcii prezidenta Spojených štátov len dva týždne a už čelí viac ako 50 žalobám. Niekoľkonásobne takto nelichotivo predstihol svojich predchodcov.
Trump bol inaugurovaný za prezidenta 20. januára a hneď v ten deň prišli prvé žaloby. Odvtedy sa to nezastavilo a dnes už ich má pred sebou desiatky. Týkajú sa jeho politiky i jeho obchodných aktivít.
Väčšina žalôb - celkovo 40 - je spojená s jeho imigračným a cestovným zákazom. Ďalšie sa týkajú porušovania občianskych práv, iných imigračných záležitostí, konfliktu záujmov a zastavenia financovania tzv. útočiskových miest pre imigrantov.
Skúsenosti z podnikania
Žaloby podali lekári, profesori, študenti, utečenci, ľudskoprávne organizácie, právnici, sudcovia aj mestá a hovoria o porušení viacerých častí americkej ústavy.
Množstvom žalôb už Donald Trump s veľkým náskokom prekonal svojich predchodcov. Kým Barack Obama čelil po dvoch týždňoch vo funkcii piatim žalobám, George W. Bush štyrom a Bill Clinton piatim.
"Trumpova administratíva môže nastaviť rekord, pokiaľ ide o počet žalôb podaných proti administratíve alebo proti prezidentovi osobne," povedal pre americkú rozhlasovú stanicu NPR profesor práva Jonathan Turley.
Trump má však so žalobami a súdnymi procesmi značné skúsenosti - ako podnikateľ čelil tisíckam z nich, pripomína NPR.