VALETTA, BRATISLAVA. Milície bojujú proti sebe o moc, aj regulárna vláda má pod kontrolou len časť územia, navyše, veľké časti stále kontroluje Islamský štát. No práve Líbya má byť po Turecku ďalšou krajinou, ktorá pomôže zastaviť prílev utečencov do Európskej únie.
Lídri členských štátov EÚ na summite v maltskej Valette schválili pomoc vo výške dvesto miliónov eur, ktorá má ísť najmä na líbyjskú pobrežnú stráž. Únia jej bude pomáhať pri vracaní utečencov, ktorých zachytí v líbyjských pobrežných vodách.
„Musíte pamätať na to, koľko ľudí zomrelo v Stredozemnom mori,“ povedala na tlačovej konferencii nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Len zaznamenali
Po tom, ako sa minulý rok prakticky zastavila utečenecká cesta cez Turecko, v roku 2016 prešlo až 181-tisíc utečencov do Európy z Líbye. V Stredozemnom mori zomrelo takmer päťtisíc utečencov, ďalšie tisíce zrejme zomreli ešte počas cesty saharskou púšťou.
Nie všetci sú však presvedčení, že táto pomoc je dostatočná. Medzinárodná organizácia pre migráciu a Agentúra OSN pre utečencov „zaznamenali“ vyhlásenie Európskej komisie, v ktorom sa zaviazala pomôcť Líbyi, napísali organizácie v liste maltskému predsedníctvu.
„Zaznamenať“ však v diplomatickom žargóne znamená skeptický postoj, ak by plánu verili, rozhodnutie by „privítali“. Aj líbyjský premiér Fajaz Sarrádž preto deň pred summitom na Malte v Bruseli loboval za vyššiu pomoc.
Napríklad Turecku pred rokom Brusel sľúbil pomoc pri zastavení prílevu utečencov vo výške šesť miliárd eur a dohoda zatiaľ funguje. Komisia dúfa, že podobnú dohodu bude mať čoskoro mať aj s Líbyou.
Najmä južanské krajiny dúfajú, že ak sa Európe podarí zastaviť túto utečeneckú cestu, iné členské štáty budú prístupnejšie pri rokovaniach o prerozdelení státisícov ľudí, ktorí uviazli v Taliansku, Grécku či na Malte.
“„Zaznamenať“ však v diplomatickom žargóne znamená skeptický postoj, ak by plánu verili, rozhodnutie by „privítali“.
„


Ako to môže fungovať?
Problém však nakoniec môže byť v samotnej Líbyi. V Tripolise nie je ani stála misia Únie, ktorá by mohla kontrolovať, ako sa peniaze míňajú. Nehovoriac o tom, že Líbya sa nedá považovať za krajinu bezpečnú pre utečencov.