PARÍŽ. Páchateľom útoku na vojakov pri parížskom Múzeu Louvre v piatok dopoludnia bol zrejme 29-ročný občan Egypta. Na večernej tlačovej konferencii to oznámil parížsky prokurátor Francois Molins, podľa ktorého útočník utrpel vážne zranenia a je v ohrození života.
“Táto operácia nepochybne zabránila útoku, o ktorého teroristickej povahe nie je pochýb.
„
Prokurátor potvrdil, že muž vyzbrojený dvoma mačetami napadol okolo 09.50 h SEČ skupinu štyroch vojakov pred nákupným centrom Carrousel du Louvre.
Útočník oblečený v čiernom tričku s lebkou, ktorý držal v každej ruke jednu mačetu, ľahko zranil jedného z vojakov. Iný zo skupiny vojakov ho postrelil a tak zneškodnil.
Molins označil celý incident za teroristický útok. Totožnosť páchateľa nebola ešte definitívne potvrdená; vyšetrovatelia ho však podľa všetkého identifikovali na základe fotografie z francúzskeho vízového systému.
Egypťan totiž podľa prokurátora pricestoval do Francúzska legálne na základe víz, o ktoré požiadal vlani v októbri na francúzskom veľvyslanectve v Dubaji, informovala televízia France 24.
Do Paríža priletel 26. januára z Dubaja, prenajal si byt v ôsmom parížskom obvode a požičal auto. V sobotu si podľa Molinsa kúpil v centre Paríža obe mačety.
Páchateľa previezli do nemocnice s piatimi strelnými zraneniami. Vyšetrovatelia ho vypočujú hneď, ako to bude možné. Policajti počas razie v mužovom prenajatom byte zhabali 900 eur v hotovosti, iPad a viacero platobných kariet.

Turisti uviazli v areáli múzea
Člen vojenskej hliadky postrelil pri vchode do múzea Louvre v centre Paríža muža, ktorý ho napadol nožom. Muž sa pokúšal dostať do budovy múzea s batožinou.
V dôsledku incidentu zablokovala polícia celé múzeum, kde uviazli stovky turistov. Návštevníkov odviedli na bezpečné miesto, niektorých do zvláštnych miestností, tvrdia svedkovia. Po odstránení koridorov a vyčistení celého priestoru začali z múzea vychádzať turisti.
Múzeum, ktoré navštívi ročne sedem miliónov ľudí, dočasne uzavreli, ale okolie už sprístupnli. Celé múzeum podľa ministra kultúry otvoria v sobotu.
Prezident Francois Hollande ocenil vojakov, ktorí pri Louvri zasahovali. "Táto operácia nepochybne zabránila útoku, o ktorého teroristickej povahe nie je pochýb," povedal Hollande novinárom počas summitu EÚ na Malte. Situácia v múzeu je podľa neho pod kontrolou, avšak existencia podobných hrozieb vo Francúzsku pretrváva.
Loading
...
Výbušninu neniesol
Šéf francúzskej polície Michel Cadot oznámil, že muž mal pri sebe dva ruksaky. Ani v jednom z nich sa nenachádzalo výbušné zariadenie.
Ozbrojenec s mačetou sa vrhol na skupinu policajtov a vojakov s pokrikom v arabskom jazyku "Alah je najväčší" a ľahko zranil jedného armádneho príslušníka. Jeden z vojakov na neho vystrelil spolu päť rán. Útočník utrpel vážne zranenia, dodal Cadot.
Ministerstvo vnútra uviedlo, že útočník je nažive a ošetrujú ho lekári. Vojak utrpel bližšie nešpecifikované menšie zranenie hlavy. Ministerstvo vnútra dodalo, že vojak strieľal v sebaobrane.
Rezort potvrdil, že útočil iba jeden muž, pričom vyzval verejnosť, aby nešírila nepravdivé informácie.
“Videli sme, ako klienti bežia, a hneď sme vedeli, že sa deje niečo vážne. Tiež sme vybehli von. Vzhľadom na to, čo všetko sa deje, sme sa obávali o život.
„

Teroristické črty
Francúzsky premiér Bernard Cazeneuve upozornil na zjavné "teroristické" črty tohto útoku. Hovorca rezortu vnútra Pierre-Henry Brandet vyhlásil, že vo vnútri múzea sa nachádzalo okolo tisíc ľudí, polícia všetkých odviedla na bezpečné miesto v budove.
Polícia tiež zadržala ďalšieho človeka, nie je však jasné, či to súvisí s útokom.
Bezpečnostné zložky uzavreli všetky stanice metra v blízkom okolí múzea. Polícia tiež celú štvrť, ktorá leží v najrušnejšej časti centra mesta, zablokovala.

Parížania si zvykli
Streľba pri Louvri vyvolala obavy, ale nie paniku prítomných osôb. "Videli sme, ako klienti bežia, a hneď sme vedeli, že sa deje niečo vážne. Tiež sme vybehli von. Vzhľadom na to, čo všetko sa deje, sme sa obávali o život," uviedla zamestnankyňa reštaurácie múzea.
"Všetko prebehlo v pokoji. Pokyn na premiestnenie oznámili reproduktory rozmiestnené v múzeu, stačilo sa riadiť pokynmi," povedal návštevník Paul Lechero.
Rýchlosť, s akou sa Paríž po útoku vrátil k normálnemu životu, podľa agentúry Reuters ukázala, že metropola sa musela naučiť žiť s extrémistickou hrozbou.
"Počas niekoľkých hodín sa francúzske rozhlasové stanice vrátili k správam o búrkach, ktoré sužujú západné pobrežie, a doprave v čase školských prázdnin," uviedla britská agentúra.
Vo Francúzsku stále platí výnimočný stav vyhlásený po krvavých atentátoch, pri ktorých v novembri 2015 v Paríži islamisti zabili 130 osôb. Len v Paríži pomáha policajtom na uliciach okolo 3500 vojakov.