BRUSEL, VALLETTA. Premiéri a prezidenti členských štátov EÚ sa na piatkovom neformálnom summite vo Vallette dohodli na zozname krokov, ktorými chce Únia v krátkodobom horizonte znižovať migračné toky z Afriky.
Migrácia bola prvým pracovným bodom neformálneho summitu na Malte.
Lídri Únie sa vo Valette dohodli, že EÚ vyčlení 200 miliónov eur na spoločné projekty s Líbyou v snahe obmedziť migračnú vlnu z Afriky do Európy.

Spolupráca so susedmi Líbye
Plán krátkodobých opatrení zahŕňa pomoc líbyjským orgánom najmä pri modernizácii líbyjskej pobrežnej stráže a pri vytváraní bezpečných utečeneckých táborov na území Líbye.
Podľa agentúry DPA sa lídri EÚ zhodli na podpore dobrovoľnej repatriácie migrantov, ktorí sú ochotní sa vrátiť z Európy do svojich domovských krajín.
Chcú tiež spolupracovať so susedmi Líbye v záujme lepšej kontroly jej teritoriálnych vôd.
V spoločnom vyhlásení z Malty sa uvádza, že EÚ je pripravená vyčleniť 200 miliónov eur na spoločné projekty s Líbyou, najmä však na opatrenia obsiahnuté v schválenom akčnom pláne.
Obmedzenie migrácie a záchrana životov utečencov plaviacich sa cez Stredozemné more v spolupráci s Líbyou a medzinárodnými organizáciami je prioritou pre EÚ, uviedla pred začatím summitu šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.
Loading
...

Poobede bez Mayovej
Líbyjský premiér Fájiz Sarrádž podľa vlastných slov nepovolí lodiam námornej misie EÚ vstup do výsostných líbyjských vôd; vie si však predstaviť spoločné velenie námornej misie zameranej na záchranu utečencov a na boj proti pašerákom ľudí. Od EÚ pritom požaduje pomoc pri modernizácii líbyjskej flotily a ekonomickú podporu.
Agentúra DPA pripomenula, že bývalý líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí viedol voči EÚ v otázke migrácie "politiku vydierania", keď od Európy žiadal peniaze, aby zabránil prechodu migrantov zo subsaharskej Afriky do krajín EÚ.
Po pracovnom obede summit na Malte pokračuje okrem iného aj debatami o vzťahoch medzi EÚ a novou administratívou USA po nástupe prezidenta Donalda Trumpa.
Poobedná časť summitu o pripravovanej marcovej oslave 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv bude už bez účasti britskej premiérky Theresy Mayovej.
Hlavy štátov a vlád sa zamerajú na rozpravu o budúcnosti Únie po odchode Spojeného kráľovstva zo spoločenstva.