WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď americký Senát v roku 2013 prerokúval federálny rozpočet, mala to byť ostrá, ale najmä nudná debata. Takou aj väčšinou bola, až do chvíle, kým sa za rečnícky pult nepostavil republikánsky senátor Ted Cruz.
Namiesto rozpočtovej analýzy začal príhovor slovami „Protestujem proti obamacare,“ po pár úvodných vetách však poslancom začal namiesto analýz spornej zdravotníckej reformy čítať detskú rozprávku Zelené vajíčka a šunka.
Skončil až po 21 hodinách, keď už nevládal stáť na nohách. „Vyčistite si zúbky, pomodlite sa a otecko bude čoskoro doma,“ zakončil prejav vyčerpaný Cruz.

Zablokujú Trumpovho sudcu?
Taktika je v Spojených štátoch známa pod názvom filibuster. Jej pointou sú nekonečné, často nezmyselné prejavy, ktorých účelom je vyčerpať zákonodarcov a tým oddialiť hlasovanie. V americkom Senáte nie je dĺžka vystúpenia obmedzená, ak sa tak pre podobnú taktiku rozhodne dostatočný počet poslancov, rokovanie môže byť naozaj dlhé.
Pri svojich prejavoch sa nemusia ani držať témy, podobne ako Cruz v roku 2013. V minulosti senátori čítali aj z Biblie a v jednom prípade aj z kuchárskej knihy.
V posledných rokoch túto taktiku využívali najmä republikáni. Demokrati, ktorí sú dnes v Senáte v menšine, ju chcú po dlhšom čase republikánom oplatiť – aby zablokovali, alebo aspoň oddialili vymenovanie Neila Gorsucha za nového člena Najvyššieho súdu.
Stredajšiu nomináciu prezidenta Donalda Trumpa viacerí z nich označili za neprijateľnú, najmä preto, že na súde budú teraz konzervatívci opäť vo väčšine.
A tiež preto, že republikáni na uvoľnené miesto na súde demokratom ešte vlani, keď bol prezidentom Barack Obama, zablokovali ich nominanta.
Podobne ako väčšina iných „filibustrov“ však ani tentoraz taktika nemá veľkú šancu na úspech. „Prehrajú. Prezidentského nominanta aj tak potvrdíme,“ odkázal demokratom cez portál Politico líder republikánskej väčšiny v Senáte John Cornyn.