LONDÝN. Britský parlament v prvom čítaní podporil návrh zákona o aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje začať rokovania o odchode Británie z Európskej únie, takzvanom brexite.
Márny odpor
Vládni konzervatívci sa spojili s opozičnými labouristami a pre návrh hlasovalo 498 poslancov, proti bolo 114, uviedol spravodajský portál BBC.
Proti spusteniu procesu rokovaní sa nakoniec postavil jediný konzervatívny poslanec, hoci brexit predtým odmietala väčšina jeho straníckych kolegov. Tí ale nakoniec rešpektovali výsledky referenda, v ktorom sa vlani v júni väčšina hlasujúcich vyslovila pre odchod z Únie.
U opozičných labouristov bola vzbura výraznejšia. Napriek výzve lídra Jeremyho Corbyna, aby podporili zákon, hlasovalo proti 47 jeho spolustraníkov, vrátane dvoch teraz už bývalých členov tieňového kabinetu.
Obe hlavné strany tak ľahko zlomili odpor zvyšku opozície, teda liberálov a škótskych nacionalistov, ktorí sa ešte predtým pokúsili presadiť svoj návrh, ktorý by zabránil spustiť brexit. Ten bol ale viac ako 330 hlasmi proti stovke odmietnutý.

Schvaľovací proces
Schvaľovací proces zákona o začatí brexitu ešte prejde parlamentnými výbormi a záverečným hlasovaním najpravdepodobnejšie 8. februára.
Zákon predložila poslancom vláda na základe rozhodnutia najvyššieho súdu, podľa ktorého podobne závažný krok musí kabinetu schváliť parlament. Po očakávanom súhlasu snemovne posúdi text Snemovňa lordov, a to do 7. marca. Posledným krokom má byť potvrdenie zákona o brexite kráľovnou Alžbetou II.
Britská vláda sľúbila európskym partnerom, že rokovania o podmienkach brexitu, ktoré by mohli trvať až dva roky, začne do konca tohto marca, najskôr tak ale urobí 9. marca na summite EÚ v Bruseli.