BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Bývalý premiér či stovky úradníkov skončili v posledných rokoch v rumunských väzniciach. Aj skorumpovaní ľudia, pre ktorých vlani v nočnom klube zhoreli desiatky mladých.
Boj s korupciou sa však teraz prakticky končí. Vláda v utorok dekrétom skrátila tresty za nenásilné trestné činy, za ktoré dostali odsúdení menej ako päť rokov, no najmä spätne dekriminalizovala prípady korupcie, ktoré sa týkajú súm nižších ako 45-tisíc eur. Táto suma je vyššia ako dvojročný príjem priemerného Rumuna.
V mnohých prípadoch znamená, že sa odsúdení dostanú okamžite na slobodu. Dekrét musí ešte schváliť parlament, kde má koalícia väčšinu.

Protikorupčná spiatočka
Decembrové voľby, ktoré prišli po hromadných protestoch proti korupcii, pritom mali vyniesť k moci čistejších politikov. Hlasovanie však jasne vyhrali sociálni demokrati Livia Dragneu, ktorý je v podmienke za machinácie pri referende z roku 2012 a premiérom sa podľa rumunských zákonov stať nemôže.
Na post premiéra preto dosadil Sorina Grindeana a vytvoril vládu, v ktorej sú sociálni demokrati s liberálmi zo strany ALDE. Nová vláda vydala v utorok večer mimoriadny dekrét. „Boj proti korupcii začína ísť opačným smerom,“ hovorí pre SME Codru Vrabie z protikorupčnej iniciatívy Funky Citizens.

Väznice sú preplnené. Korupciou
Európska únia ešte v januári varovala Rumunsko, aby tieto opatrenia neprijímalo, lebo to ohrozí boj s korupciou v krajine. Minister obrany Florin Iordache to domieta a argumentuje, že vláda sa len chce vyhnúť žalobám na Európskom súde pre ľudské práva za zaobchádzanie s väzňami v preplnených väzniciach.
„Ak chcela vláda riešiť plné väznice, mohla to urobiť aj inak,“ hovorí aktivista Vrabie. „Cieľ tohto dekrétu je jasný. Stačí sa pozrieť, koho sa dotkne,“ naznačuje s tým, že ide najmä o politikov, štátnych úradníkov a Dragneu, ktorý je stále v podmienke.
“Cieľ tohto dekrétu je jasný. Stačí sa pozrieť na toho, koho sa dotkne.
„