BRUSEL, BRATISLAVA. Vo Francúzsku dosahuje priemerná mzda pred zdanením približne tritisíc eur. Ako sa dá z týchto peňazí vyžiť, si v najbližších týždňoch a mesiacoch vyskúša aj Marine Le Penová.
Europoslankyňa za krajne pravicový Národný front pritom do januára dostávala mesačne desaťtisíc eur ako ostatní poslanci Európskeho parlamentu. Pre zneužitie európskych peňazí jej však plat znížili o sedemtisíc eur.

Jednostranné rozhodnutie
„Nepodvolím sa trestaniu a jednostrannému rozhodnutiu, ktoré prijali moji politickí oponenti,“ vyhlásila pre agentúru Reuters v utorok Le Penová, ktorá kandiduje v jarných voľbách na post francúzskej prezidentky.
Nepáči sa jej rozhodnutie agentúry OLAF, ktorá vyšetruje zneužívanie európskych peňazí, podľa ktorej v rokoch 2011 až 2012 strana zneužila 339-tisíc eur.
Peniaze od Európskeho parlamentu určené pre poslaneckých asistentov totiž Le Penová poslala okrem iných svojej blízkej priateľke Catherine Grisetovej, ktorá vedie jej kanceláriu, píše web EurActiv.com. Podľa európskych pravidiel za ne musí pomáhať pri príprave európskej legislatívy a teda väčšinu pracovného času tráviť v Bruseli alebo v Štrasburgu.
“Nepodvolím sa trestaniu a jednostrannému rozhodnutiu, ktoré prijali moji politickí oponenti.
„
Grisetová však namiesto toho pôsobila v parížskej kancelárii Národného frontu a v prospech vnútropolitických cieľov strany, ktorá okrem iného žiada, aby sa referendum o vystúpení z Európskej únie konalo po Británii aj vo Francúzsku.
Celkovo ide o dvadsať asistentov a poslancov za Národný front, pri ktorých Európsky parlament vidí možné pochybenia. V polovici minulého roka začala vyšetrovanie aj francúzska prokuratúra.
Kancelárie doma
Strana dostala možnosť vrátiť tieto peniaze do konca januára. A práve to Le Penová odmietla.
Problémy s vyúčtovaním peňazí mal v minulosti aj Le Penovej otec Jean-Marie Le Pen, ktorý ich musel vracať Európskemu parlamentu.
Vyšetrovanie parlamentu tiež minulý rok ukázalo, že frakcia Aliancia za priamu demokraciu v Európe, ktorú vedie euroskeptický UKIP Nigela Faragea, využila pol milióna z európskych dotácií na podporu strany pred britskými voľbami a v kampani pred referendom o vystúpení Británie z Európskej únie. Dotácie v tejto výške im pozastavil.
Podozrenie z úplatkov zas vyvolalo financovanie think-tanku blízkeho Farageovi z peňazí určených pre poslancov frakcie.
Okrem platu a peňazí na platy svojich asistentov majú poslanci Európskeho parlamentu nárok na „náklady spojené s pomocou v parlamente“ v mesačnej výške 21 209 eur. Tieto peniaze sa nemôžu míňať na kampaň alebo na financovanie strany pri domácich témach.
V praxi si však mnohí europoslanci zakladajú kancelárie v domovských krajinách a pri nich je ťažké určiť, kde je hranice medzi európskou a domácou politikou.