WASHINGTON. Niekoľko rodín obetí, ktoré zahynuli pri teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, sa ostro vyjadrilo proti dočasnému zákazu vstupu na územie Spojených štátov, ktorý platí pre ľudí zo siedmich moslimských krajín a ktorý vydal minulý týždeň prezident Donald Trump.
Trump v oznámení o dočasnom zákaze poukázal na útoky z 11. septembra a dodal, že opatrenie má pomôcť národnej bezpečnosti.

Nie všetci sa zhodnú
Avšak skupina občanov, ktorých blízki prišli pri teroristických útokoch na USA 11. septembra o život, vyhlásila, že zákon, týkajúci sa aj utečencov, je nesprávny.
Terry McGovernová, ktorej matka zahynula v newyorskom Svetovom obchodnom centre (WTC), uviedla, že je "znechutená" Trumpovým odvolávaním sa na 11. september a už ju unavuje "zneužívanie" tohto dňa.
Iné rodiny obetí z 11. septembra zákaz podporujú. Debra Burlingameová, ktorá stratila brata, povedala, že podľa jej názoru je múdre urobiť dôkladnú kontrolu každého, kto chce prísť do Spojených štátov.
Trump zaviedol minulý piatok 27. januára 90-dňový zákaz vstupu do USA pre občanov siedmich krajín spájaných s islamským radikalizmom. Ide o Irak, Irán, Sýriu, Líbyu, Jemen, Somálsko a Sudán.
Matka bez dcéry
Somálska utečenka Habiba Mohamedová apeluje na prvú dámu USA Melaniu Trumpovú, aby presvedčila svojho manžela, nech zmení politiku nových prísnych obmedzení pre utečencov.
Mohamedová a jej manžel pricestovali do amerického štátu Georgia v polovici januára, ale v súčasnosti sú odlúčení od svojej 20-ročnej dcéry, ktorá plánovala priletieť do USA tento týždeň - avšak teraz nemôže opustiť utečenecký tábor v Keni.
Somálčanka Mohamedová uviedla, že apeluje na prvú dámu, lebo aj ona je matkou a "pozná lásku, akú rodič cíti k svojmu dieťaťu"
Zamestnanci ministerstva zákaz kritizujú
Na americkom ministerstve zahraničných vecí sa neobvykle rýchlo plní kniha sťažností. Zamestnanci kritizujú imigračný zákaz, ktorý vydal prezident Donald Trump. Biely dom im odkázal, aby sa s nariadením stotožnili, alebo aby si hľadali novú prácu.
Ministerstvo umožňuje svojim zamestnancom anonymne vyjadriť nesúhlas alebo sťažnosť na niektorú z politík nielen ministerstva, ale aj celej vlády. Ide o takzvaný "kanál nesúhlasu" a v týchto dňoch ho podľa informácií viacerých amerických médií využíva nezvyčajne veľký počet úradníkov.
V skutočnosti tentoraz nejde o jednotlivé sťažnosti, ale o jeden dokument, ktorý už podpísali desiatky ľudí a ktorý bude cez "kanál nesúhlasu" poslaný ministrovi zahraničných vecí. Za toho navrhol prezident Rexa Tillersona, Kongres ho však zatiaľ neschválil.
Dokument vyjadruje nesúhlas s imigračným a cestovným zákazom Donalda Trumpa a tvrdí, že je v rozpore s americkými hodnotami a môže byť kontraproduktívny. Zákaz nielenže nesplní svoj stanovený cieľ udržať Ameriku v bezpečí, ale podkope boj proti terorizmu, píše sa v dokumente.