WASHINGTON. Prezident USA Donald Trump nominoval v utorok na doživotný post sudcu Najvyššieho súdu konzervatívca Neila Gorsucha (49).
Zaplní takmer rok prázdne miesto na Najvyššom súde a konzervatívci v ňom tak opäť získajú väčšinu.

Najmladším nominantom
Gorsuch bude pomáhať robiť rozhodnutia v záležitostiach polarizujúcich americkú spoločnosť, ako sú napríklad interrupcie, regulácia zbraní, trest smrti a náboženské práva.
Gorsucha, rodáka z amerického štátu Colorado, čaká zrejme búrlivý priebeh potvrdenia v Senáte, keďže republikáni vlani odmietli pozvať na vypočúvanie nominanta demokratického prezidenta Baracka Obamu, ktorý mal zaplniť prázdne miesto na Najvyššom súde po zosnulom konzervatívnom sudcovi Antoninovi Scaliovi. Ten zomrel vo februári 2016.
Gorsuch je najmladším nominantom na post sudcu Najvyššieho súdu USA za vyše štvrť storočie a smerovanie súdu bude možno ovplyvňovať niekoľko desaťročí.
Pred sebou mal obraz Scaliu
Trump v utorok v Bielom dome vyhlásil, že pri rozhodovaní o nominantovi mal pred sebou obraz Scaliu, a keď porovnával jeho názory s Gorsuchovými, zistil, že sú až zarážajúco podobné.
Prezident vyjadril nádej, že demokrati a republikáni v Senáte "sa tentoraz spoja pre dobro krajiny" a nominanta schvália.
Gorsuch je "mužom z našej krajiny a mužom, ktorého naša krajina zúfalo potrebuje", zdôraznil Trump po boku so sudcom a jeho manželkou.
"Sudca Gorsuch má výnimočné právnické schopnosti, brilantné myslenie, obrovskú disciplínu a získal si podporu na oboch stranách," dodal Trump a poukázal na jeho pracovný životopis.
Loading
...
Líder demokratov vyjadril pochybnosti
Líder demokratov v americkom Senáte Charles Schumer vyjadril v utorok "vážne pochybnosti" o tom, že nominant prezidenta zapadá do hlavného prúdu v súdnictve, ako ho vnímajú demokrati.
Schumer uviedol vo vyhlásení, že Gorsuch "opakovane nadržiaval korporáciám, a nie pracujúcemu ľudu, prejavoval odpor voči právam žien, a čo je najviac znepokojujúce, razí ideologický prístup k právnej vede, takže mám pochybnosti, či bude odolným, nezávislým sudcom Najvyššieho súdu".
Schumer napísal, že Senát "musí trvať" na tom, aby akýkoľvek nominant na post sudcu Najvyššieho súdu získal 60 hlasov, čo znamená, že nominant musí dosiahnuť podporu v oboch hlavných amerických stranách - republikánskej aj demokratickej.
Schumer neuviedol, či sa pokúsi o obštrukčnú zdržiavaciu taktiku, teda procedurálny manéver, ktorý si vyžaduje 60 hlasov. Obštrukčnú taktiku však môže uplatniť akýkoľvek senátor a demokratický senátor za štát Oregon Jeff Merkley už naznačil, že to urobí.
Kto je Neil Gorsuch
Gorsuch vyštudoval Právnickú fakultu Harvardovej univerzity a bol zamestnancom Najvyššieho súdu, u sudcov Byrona Whitea a Anthonyho Kennedyho.
Okrem Harvardu vyštudoval aj ďalšiu školu patriacu do Ivy League (do skupiny ôsmich elitných súkromných univerzít na severovýchode USA) - a to Columbijskú univerzitu, ako aj britskú Oxfordskú univerzitu. Jeho práca ako partnera vo washingtonskej právnickej firme bola označená za veľmi úspešnú.
Je sudcom na federálnom odvolacom súde so sídlom v Denveri, hlavnom meste štátu Colorado. Na toto miesto ho v roku 2006 vymenoval republikánsky prezident George W. Bush.
Je pokladaný za konzervatívneho intelektuála, známeho podporovaním náboženských práv. Zároveň ho vnímajú ako typ sudcu, názorovo veľmi podobného Scaliovi, ktorý bol celé desaťročia na Najvyššom súde uznávanou osobnosťou.
Podľa istého bývalého právnika kolujú fámy, že keď mal Gorsuch 39 rokov, farbil si vlasy nasivo, aby vyzeral starší.
Žije v Colorade s manželkou a dvoma dcérami. Chová tam kone, je fanúšikom športovania v prírode, napríklad lyžovania a veslovania, miluje rybačku.
Gorsuchova rodina má určité putá s Republikánskou stranou. Jeho matka bola prvou ženou, ktorá stála na čele úradu na ochranu životného prostredia za vlády prezidenta Ronalda Reagana.