WASHINGTON. Už viac ako rok dáva prezident Donald Trump jasne najavo, čo si myslí o utečencoch a cudzincoch s moslimskou vierou, ktorí sa chcú dostať do Spojených štátov: nie sú tam vítaní.
Trumpove slová počas kampane vystrašili mnohých Američanov aj cudzincov, ale jeho priaznivci sa len vysmievali údajnej hystérii jeho kritikov. Trvali na tom, že Trumpa treba brať ako kandidáta vážne, ale nie doslovne.
Teraz je jasné, že všetci sme ho mali brať aj vážne, aj doslovne. Ukázalo to Trumpovo prezidentské nariadenie, ktorým minimálne dočasne zakázal vstup do Spojených štátov občanom siedmich, prevažne moslimských krajín.

Temná história Spojených štátov
Samozrejme, Spojené štáty majú dlhú a temnú históriu xenofóbie. Patria sem aj internačné tábory či zákony, ktoré rozdeľovali ľudí podľa rasového pôvodu.
Trumpov Biely dom však koná podľa radikálnej nacionalistickej ideológie, ktorú sme doteraz v Spojených štátoch celkom nevideli. S odporom voči svojim kritikom a oponentom a založenej na bodoch, ku ktorým sa hlási skôr európska krajná pravica.
Trump našiel spoločné slová s viacerými radikálnymi, populistickými či protiimigrantskými politikmi v Európe, ktorí hlásajú podobnú verziu rozhnevaného kultúrneho nacionalizmu a odmietajú voľný obchod, medzinárodné inštitúcie a ďalšie základy liberálneho globálneho poriadku.
Ich popularita rástla spolu s tou Trumpovou a inšpirovala aj amerického prezidenta.
Nárast krajne pravicových myšlienok nie je pri žiadnej téme taký viditeľný ako pri snahe zastaviť desaťtisíce sýrskych utečencov na ceste za bezpečným útočiskom na Západe. Aj keď sa zaštiťujú obavami o bezpečnosť, ich argumenty sú v skutočnosti čisto kultúrne.