PARÍŽ, BRATISLAVA. Francois Fillon vystúpil pred davom väčšinou starších priaznivcov v Paríži a rázne vyhlásil: „Nechajte moju ženu mimo volieb!“
Tuší, že škandál, ktorý sa týka jeho manželky Penelope, výrazne ohrozuje jeho nádeje stať sa v máji francúzskym prezidentom. Ešte v novembri sa pritom zdalo, že to bude práve on, kto v druhom kole porazí krajnú pravičiarku Marine Le Penovú a ovládne Elyzejský palác.
Fillon vtedy pomerne prekvapujúco zvíťazil v primárkach konzervatívnych Republikánov, prieskumy naznačovali, že s prehľadom postúpi do druhého kola volieb a tam sa už za ním zjednotia aj voliči konkurenčných socialistov.
Teraz však Fillonova popularita klesá, čo otvára cestu nezávislému kandidátovi Emmanuelovi Macronovi. Ukázalo sa totiž, že Penelope počas Fillonovho pôsobenia v parlamente dostala ako jeho asistentka za niekoľko rokov práce spolu pol milióna eur.

Aby mlčala
Bežný plat pre poslaneckého asistenta je asi 2800 eur mesačne, Fillonova manželka dostávala mesačne 3900 až 7900 eur. Problémom však je, že nikto si nepamätá, že by niečo robila, ani Chrstine Kellyová, ktorá napísala Fillonov autorizovaný životopis, čo potvrdila aj ako svedkyňa. Tvrdí dokonca, že teraz sa jej vyhrážajú, aby mlčala.
Fillon v tom vidí cielený útok, jeho manželka totiž peniaze dostávala v rokoch 1997 až 2013 a do médií sa to dostalo až teraz. „Moja manželka pre mňa robila, odkedy som sa v roku 1981 dostal do volenej funkcie,“ obhajoval sa podľa BBC. Penelope, rodáčka z Walesu, mu vraj opravovala prejavy alebo ho zastupovala na stretnutiach.
Ona sama pritom ešte v októbri pre noviny Le Bien Public vyhlásila, že „doteraz nebola zapojená do politickej kariéry svojho manžela“ a médiá ju považovali skôr za domácu paniu na ich luxusnom zámku z 12. storočia, ktorý leží v Le Mans pri Paríži.
Súdy však načasovanie až tak nezaujíma, už spustili predbežné vyšetrovanie pre podozrenie zo zneužitia verejných zdrojov a Fillon sľúbil, že ak sa spustí plnohodnotné vyšetrovanie, z volebného súboja sám odstúpi.

Šanca pre bývalého bankára
Naopak, posledné mesiace sa len ťažko mohli vyvinúť lepšie pre ešte len 39-ročného Emmanuela Macrona. Tento bývalý minister hospodárstva v auguste minulého roka vycítil svoju šancu stať sa francúzskym prezidentom.
Dátumy volieb
- Kandidáti sa musia zaregistrovať do 22. marca.
- Prvé kolo volieb sa koná 23. apríla.
- Ak v prvom kole nikto nezíska nadpolovičný počet hlasov, prví dvaja postupujú do druhého kola.
- V ňom sa rozhodne 7. mája.
- Víťaz bude prezidentom do roku 2022.
Bývalý bankár odišiel z vlády premiéra Manuela Vallsa, lebo odmietal podporiť jeho šetriace opatrenia. Socialisti sú po piatich rokoch Hollandovho vládnutia natoľko nepopulárni, že sa ani neuchádzal o ich podporu, a navyše si za svojho kandidáta zvolili Benoita Hamona.
Ten chce stranu posunúť doľava, presadzuje univerzálny príjem pre každého, odklon od Hollandovej probiznisovej politiky a približovanie sa hnutiam ako Podemos v Španielsku. Keďže ho straníci podporili, v tomto duchu by mala konať celá strana.
Straníci okolo Vallsa, ktorí si tento posun neprajú, tak nakoniec môžu radšej voliť Macrona. Aj keď Hamon vyhral len v nedeľu a strata voličov u socialistov sa môže ešte prejaviť, Macronov nástup ukazujú aj nedávne prieskumy.

Macron s vyššou šancou
Prvé kolo by podľa prieskumu, ktorý uverejnil denník Figaro, vyhrala Le Penová s 25 percentami hlasov. Na druhom mieste by skončil Fillon s 22 percentami, čo je však len o jediný percentuálny bod viac, ako dosiahol Macron.
V druhom kole by už podľa prieskumov vyhral akýkoľvek protikandidát Le Penovej. No Macron by v ňom získal 65 percent hlasov, kým Fillon len 60 percent.
Vidno to aj na mítingoch, kam Macron láka čoraz väčšie davy. K jeho liberálnemu a proeurópskemu hnutiu En Marche (Na pochode) sa už podpisom prihlásilo 150-tisíc ľudí, čo je dvakrát viac, ako majú socialisti vôbec členov.
Vyšetrovanie podozrení okolo Fillona môže trvať aj niekoľko týždňov a dovtedy sa bude musieť neustále obhajovať. Ak by Fillon z boja odstúpil, opäť by to bola dobrá správa pre Marcona.
Republikáni by už zrejme nestihli do marcového termínu na registráciu prihlásiť nového kandidáta, lebo by nemali čas zorganizovať nové primárky a Alain Juppé, ktorého Fillon v novembrových straníckych voľbách porazil, odmietol, že by sa do boja o Elyzejský palác tento rok zapojil.
Fillonovi voliči, ktorí odmietajú krajne pravicovú Le Penovú aj socialistu Hamona, by si tak zrejme vybrali mladého stredového politika..
“Macron o sebe hovorí, že je nezávislý a nie je nikomu zaviazaný. Faktom však je, že presadzoval Hollandov program. Marcon je prototypom elitára, ktorý nevie nič o skutočnom živote našej krajiny.
„
Rival na kolenách
A tak Republikáni dúfajú, že sa Fillon v boji o post prezidenta udrží, lebo nechcú premrhať šancu, keď je ich odveký socialistický rival na kolenách.
Aj Fillon už začal v kampani najviac útočiť práve na Macrona namiesto Le Penovej. „Hovorí, že je nezávislý a nie je nikomu zaviazaný,“ povedal o ňom na mítingu. „Faktom však je, že presadzoval Hollandov program. Marcon je prototypom elitára, ktorý nevie nič o skutočnom živote našej krajiny.“