WASHINGTON, BRATISLAVA. Kritizovali za neho Georgea W. Busha, diskutovalo sa o ňom počas vojny v Iraku aj v Afganistane a využívalo sa vo väzení v Guantáname na Kube.
Keď sa Barack Obama v roku 2009 dostal k moci, mučenie takzvaným simulovaným topením postavil mimo zákon.
Donald Trump minulý týždeň povedal, že počas jeho administratívy sa ku kontroverznej technike a k mučeniu väzňov môžu tajné služby vrátiť.
Dve americké vedecké združenia teraz nového prezidenta vyzývajú, aby od znovuzavedenia mučenia pri vypočúvaní ustúpil.

"Obávame sa, že ak tento zákon prezident Trump podpíše, otvorí to dvere k využívaniu vypočúvacích praktík, ktoré sú nezákonné a sú považované za kruté, neľudské a ponižujúce," povedal podľa magazínu Science prezident Americkej psychologickej asociácie Antonio Puente.
Vedci sa zhodujú na tom, že mučenie nefunguje. Shane O’Mara, neurovedec z dublinskej Trinity College v roku 2015 vo svojej knihe Prečo mučenie nefunguje okrem iného tvrdí, že "mučenie nepresvedčí ľudí, aby robili racionálne rozhodnutie spolupracovať, ale vytvára paniku, bezvedomie a dlhodobé poškodenie mozgu".
Kým Trump tvrdí, že mučenie dosahuje výsledky tam, kde zlyhávajú klasické vypočúvacie techniky, vedecké dôkazy tomu nenasvedčujú. Extrémny stres a bolesť môže poškodzovať pamäť a vytvárať falošné spomienky.
Aj simulované topenie podľa neurovedca spôsobuje hromadenie oxidu uhličitého v tele, čo spôsobuje paniku a stres. "V tejto situácii je schopnosť myslieť a spomenúť si na informáciu výrazne znížená," hovorí pre Newsweek.
Navyše, pri dlhodobom mučení urobí väzeň prakticky čokoľvek pre to, aby sa jeho utrpenie skončilo. Aj keby mal poskytnúť nepravdivú informáciu, alebo si niečo vymyslieť. Oveľa lepšie funguje pivo a cigarety, povedal Trumpovi ešte v novembri jeho súčasný minister obrany James Mattis.
Americká antropologická asociácia sa preto k výzve pridáva: "Máme etickú zodpovednosť protestovať proti mučeniu hocikde sa vykonáva, najmä ak ho chcú zaviesť Spojené štáty."