WASHINGTON, BRATISLAVA. Nemecký politik, ktorý v minulosti precestoval celé Spojené štáty. Alebo manželka Iračana, ktorý pracoval pre Američanov a teraz sa k nemu nemôže vrátiť a hrozí jej smrť.
Ľudí, ktorých postihol alebo v budúcnosti môžu postihnúť najnovšie obmedzenia na zákaz amerického prezidenta Donalda Trumpa o vycestovaní do USA, je mnoho.
Ich presný počet zatiaľ nevyčíslili, médiá ich však odhadujú na stovky tisíc.

Nemecký poslanec: Je to šialené
V Nemecku je najväčším symbolom nezmyselnosti Trumpového opatrenia prípad Omida Nouripora, poslanca Bundestagu za Zelených, ktorý nemecké občianstvo získal v roku 2002, no ponechal si aj občianstvo Iránu, kde sa v roku 1975 narodil.
Posledné teroristické útoky v USA
Streľba na letisku Fort Lauderdale (január 2017)
- páchateľ: občan USA
Streľba v nočnom klube v Orlande (jún 2016)
- páchateľ: občan USA s afganskými rodičmi
Streľba v San Bernardine (december 2016)
- páchateľ: občan USA a Pakistanu s pakistanskými rodičmi
Streľby v Chattanooga (júl 2015)
- páchateľ: občan USA narodený v Kuvajte
Streľba v kostole v Charlestone (jún 2016)
- páchateľ: občan USA
Bombové útoky na maratóne v Bostone (apríl 2013)
- páchatelia: jeden občan USA, druhý s trvalým pobytom, obaja pochádzali z Čečenska
„Je to šialené,“ cituje ho Deutsche Welle. „Toto nie je o bezpečnosti, je to špinavý symbolizmus, ktorý otravuje obe naše spoločnosti,“ tvrdí poslanec, ktorý je viceprezidentom parlamentného výboru pre nemecko-americké priateľské vzťahy.
A zatiaľ čo Nouriporovi hrozí „len“ to, že svoju obľúbenú Ameriku teraz nebude môcť navštíviť, nemenovanej jezídke, ktorej príbeh priniesol Guardian, hrozí smrť.
Mala už kúpenú letenku do Spojených štátov, bezpečnostná služba jej však nedovolila nastúpiť do lietadla.
„Tu v Irbile sme neustále v ohrození, pretože môj manžel pracoval s Američanmi. Ak len jedna osoba pracovala s Američanmi, ohrozená je celá rodina,“ tvrdí.
Kardiológ Musawa Sharkawi z Jordánska učí v Connecticute a nedávno za ním do USA pricestovala aj jeho sýrska manželka, ktorá pracuje ako lekárka.
Teraz sa však do Sýrie nemôže vrátiť – ak chce ešte uvidieť svojho v Amerike žijúceho manžela. Späť by ju totiž pustiť nemuseli.
Rovnako to platí o ich rodine, ktorá by ich chcela navštíviť. „Mnoho snov sa podarilo rozbiť len obyčajným pohybom pera nového (amerického) prezidenta. Mnoho mladých bystrých lekárov strávilo posledné roky prípravou na svoje skúšky, ktoré ich stáli tisícky dolárov,“ cituje Sharkawiho BBC.
Ako to bude fungovať v praxi?
Zatiaľ nie je celkom jasné, koho sa v praxi Trumpov zákaz vycestovať do USA bude týkať.
Ide o ľudí, ktorí pochádzajú zo siedmich prevažne moslimských krajín vrátane Iraku, Sýrie, Iránu či Jemenu. Majú ním byť postihnutí aj ľudia, ktorí majú dvojité občianstvo v jednom z týchto štátov.
Šéf Trumpovej kancelárie Reince Priebus tvrdí, že zákaz vrátiť sa do Spojených štátov nebudú mať ľudia s takzvanou zelenou kartou, teda držitelia trvalého pobytu. Pre NBC však priznal, že ak majú občianstvo v jednej zo siedmich dotknutých krajín, môžu byť terčom prísnejšej kontroly na letiskách.
Trump opatrenie zdôvodňuje snahou o ochranu pred teroristami. Ak by však bolo v platnosti aj v minulosti, väčšine teroristických útokov v USA by aj tak nezabránil.
Páchateľmi totiž väčšinou bývali americkí občania, 11.septembra 2001 zas zabíjali prevažne teroristi zo Saudskej Arábie či z Egypta. Tieto krajiny na zozname nie sú.