WASHINGTON. Americká firma Starbucks, najväčší obchodný reťazec kaviarní na svete, oznámila plán, že v najbližších piatich rokoch mieni v rôznych častiach sveta zamestnať 10 000 ľudí utekajúcich pred vojnou, násilím, prenasledovaním alebo diskrimináciou.
Ide o reakciu firmy na kroky nového prezidenta USA Donalda Trumpa v oblasti imigračnej politiky.
Starbucks nechce mlčať
Výkonný riaditeľ firmy Starbucks Howard Schultz v otvorenom liste svojim zamestnancom napísal, že príslušné Trumpovo nariadenie uňho vyvoláva znepokojenie, smútok, ale aj rozhodnutie konať.
"Žijeme v bezprecedentnej dobe, v období, keď je spochybnený prísľub amerického sna," uvádza sa v liste.
Otvoreným listom chce dať Schultz súčasne najavo, že Starbucks "nebude stáť bokom a mlčať" v čase, keď s každým ďalším krokom novej administratívy USA narastá neistota.
Schultz dodal, že je v kontakte so zamestnancami, ktorých sa týkajú reštrikcie na vstup na územie USA, ako aj preverovanie osôb pochádzajúcich zo siedmich moslimských krajín - Sýrie, Líbye, Sudánu, Iránu, Iraku, Somálska a Jemenu -, vyplývajúce z Trumpovho nedávneho výnosu.
Starbucks pôsobí v 75 krajinách sveta, kde má viac ako 25 000 kaviarní, dodala v pondelok spravodajská stanica BBC.

Trumpa kritizujú aj zo Silicon Valley
Nariadenie prezidenta Trumpa zakazujúce občanom siedmich krajín s väčšinovým moslimským obyvateľstvom vstup na územie USA kritizoval v uplynulých dňoch aj americký technologický sektor.
Šéfovia koncernov, ktoré sídlia prevažne v kalifornskom Silicon Valley a zamestnávajú mnoho pracovníkov z moslimských krajín, ho označili za nemorálne.
Trumpovo volebné víťazstvo technologické firmy prekvapilo. Mnohé počítali s tým, že do Bieleho domu sa dostane jeho vyzývateľka Hillary Clintonová z tábora demokratov, ktorí si so spoločnosťami v Silicon Valley lepšie rozumejú.