WASHINGTON, BRATISLAVA. Používate Facebook, Twitter či YouTube? Ak sa rozhodnete cestovať do Spojených štátov amerických, pred udelením víz vás môžu požiadať, aby ste im tieto profily ukázali.
Biely dom podľa televízie CNN zvažuje, že bude údaje o sociálnych sieťach zbierať od všetkých cudzincov, ktorí sa do krajiny chcú dostať. Podľa zdrojov televízie sú diskusie o tomto zákone len na začiatku.
Od cudzincov, vrátane Slovákov, by mohla americká vláda žiadať aj zoznam kontaktov z mobilného telefónu. Kontroverzný návrh má podľa politického poradcu prezidenta Donalda Trumpa Stephena Millera zabezpečiť, aby si americká vláda bola istá, že prichádzajúci uctievajú americké hodnoty.

Chcú identifikovať hrozby
“Úradníci v uniformách budú rozhodovať, ktoré vaše vtipy sú vtipné a ktoré z vás robia bezpečnostnú hrozbu.„
Diskusia o tomto zákone prichádza v čase, keď Donald Trump podpísal nariadenie zakazujúce dočasné udeľovanie víz občanom siedmych prevažne moslimských krajín.
Zákon spôsobil chaos na letiskách, mnohých ľudí z Iránu, Iraku či Sýrie aj napriek platným vízam do krajiny nepustili.
Zber dát zo sociálnych sietí by sa však mohol týkať všetkých cudzincov, ktorí žiadajú o víza.
Už od Vianoc obsahuje Elektronický systém cestovnej registrácie (ESTA) dobrovoľnú otázku, kde majú žiadatelia o vstup do USA vyplniť svoje profily na Facebooku, LinkedIn či Instagrame.
Kontrola sociálnych sietí má podľa hovorkyne pohraničnej stráže „identifikovať potenciálne hrozby,“ píše magazín Politico. Aj možný nový zákon má byť namierený na rizikové príspevky. Ako príklad uvádza Trumpova administratíva strelca zo San Bernardina, ktorý mal na sociálnych sieťach uverejňovať násilný obsah. Šéf FBI James Comey však tvrdí, že o podobných príspevkoch u strelca Tashfeena Malika nie sú dôkazy.


Vtip ako bezpečnostné riziko
Aj keď zverejnenie sociálnych sietí pri žiadaní o ESTA je zatiaľ dobrovoľné, podľa aktivistov ho ľudia radšej vypĺňajú.
„Spravia radšej to, ako by čelili ďalším otázkam od nepríjemných úradníkov v uniformách – od tých istých, ktorí budú rozhodovať, ktoré vaše vtipy sú vtipné a ktoré z vás robia bezpečnostnú hrozbu,“ hovorí pre Politico Nathan White z organizácia na ochranu digitálnych práv Access Now.
Spojené štáty pritom už v minulosti čelili kritike za špehovanie vlastných občanov aj zahraničných politikov. Praktiky sa pritom môžu obnoviť – Trump si na čelo CIA totiž vybral Mikea Pompea, ktorý je fanúšikom širšieho sledovania komunikácie bežných ľudí.