SME

Sudkyňa pozastavila Trumpov zákaz, ministerstvo to nebude rešpektovať

Výkonné nariadenia amerického prezidenta zostávajú v platnosti.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR, AP)

NEW YORK. Americká federálna sudkyňa v New Yorku nariadila mimoriadne dočasné pozastavenie zákazu vstupu na územie USA, ktorý zaviedol prezident Donald Trump a ktorý platí pre občanov zo siedmich krajín s väčšinovým moslimským obyvateľstvom.

Sudkyňa rozhodla, že tí ľudia, ktorí sa už nachádzajú v USA s platnými vízami, môžu zostať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Trump zakázal sýrskym utečencom vstup do USA, kritizuje ho Google aj Facebook Čítajte 

Právnici podali žalobu

Nariadenie vydala sudkyňa Ann Donnellyová v sobotu večer po tom, čo právnici Americkej únie pre občianske slobody (ACLU) podali na súde žalobu v mene dvoch irackých mužov, ktorých zadržali na letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku, ako aj v mene ďalších ľudí zo siedmich prevažne moslimských krajín, ktorých zadržali na letiskách po celej krajine od začiatku platnosti Trumpovho zákazu.

SkryťVypnúť reklamu

Davy protestujúcich pred budovou súdu v newyorskej štvrti Brooklyn prijali verdikt sudkyne s nadšením.

Nariadenie súdu zakazuje príslušníkom americkej pohraničnej stráže vykázať z USA takú osobu, ktorá pricestuje do Spojených štátov s platnými vízami z Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu. Verdikt sa týka takisto osôb so schválenou žiadosťou o štatút utečenca.

Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS) však v nedeľu oznámilo, že bude pokračovať v uplatňovaní zákazu napriek nariadeniu federálnej sudkyne, ktoré dočasne zakazuje vyhostiť z USA občanov siedmich krajín podliehajúcich Trumpovmu zákazu.

"Výkonné nariadenia prezidenta Trumpa zostávajú v platnosti - zakázané cestovanie je naďalej zakázané a vláda USA si vyhradzuje právo kedykoľvek zrušiť víza, ak si to bude vyžadovať národná bezpečnosť alebo bezpečnosť verejnosti," uviedlo ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Státisíce Britov podpísali petíciu proti návšteve Trumpa Čítajte 

Prevencia, nie zadržiavanie

Vyhlásenie DHS k nejasnostiam len prispelo, keď rezort uviedol, že bude "konať v súlade so súdnymi príkazmi", no súčasne vykonávať Trumpovo nariadenie, ktoré ministerstvo označilo za "prvý krok k opätovnému nastoleniu kontroly nad hranicami Ameriky a národnej bezpečnosti".

Ministerstvo dodalo, že prijaté obmedzenia sa dotkli menej než jedného percenta z vyše 325-tisíc cestujúcich medzinárodnou leteckou dopravou, ktorí prichádzajú do USA každý deň.

Trumpova poradkyňa Kellyanne Conwayová hovorila podobne o veľmi malom percente zasiahnutých cestujúcich s tým, že prezidentov výnos je o "prevencii, nie zadržiavaní".

Podľa Conwayovej slov v televízii Fox News nariadenie sudkyne z New Yorku "v skutočnosti vôbec neovplyvňuje prezidentovo nariadenie".

SkryťVypnúť reklamu

Trumpovo nariadenie z piatka 27. januára, ktoré malo platiť 90 dní, zakazuje občanom siedmich krajín s väčšinovým moslimským obyvateľstvom vstúpiť do USA.

To znamená, že dokonca aj ľuďom so "zelenou kartou" oprávňujúcou na trvalý pobyt v USA či s inými vízami hrozí, že ich nepustia naspäť do Spojených štátov.

Prečítajte si tiež: Premiér Trudeau pozval utečencov do Kanady Čítajte 

Trump sa bráni

Nové obmedzenia platné pre prisťahovalcov a turistov "nie sú zákazom pre moslimov", vyhlásil v sobotu americký prezident Donald Trump.

"To nie je moslimský zákaz. Boli sme dokonale pripravení. Funguje to veľmi pekne," povedal Trump novinárom počas stretnutia s možnosťou fotografovať si ho v Bielom dome. Informáciu priniesla americká spravodajská televízia CNN.

"Vidíte to na letiskách. Vidíte to všade. Funguje to veľmi pekne a budeme mať veľmi, veľmi prísny zákaz. Budeme mať mimoriadne dôkladné preverovanie (migrantov), aké sme v tejto krajine mali mať už dlhé roky," povedal Trump.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident svoje kroky obhajoval aj na Twitteri. "Naša krajina potrebuje silné hranice a extrémne kontroly, TERAZ," napísal Trump. "Pozrite, čo sa deje po celej Európe a svete - hrozný neporiadok!"

Trumpov hovorca Sean Spicer kritiku na adresu kontroverzného zákazu vstupu odmietol s argumentom, že ide o bezpečnosť USA a zaistenie toho, že ľudia, ktorí prídu do krajiny, nespôsobia Spojeným štátom škody. Trumpov dekrét je prvým krokom na ceste k prísnejším kontrolám, dodal v televízii ABC.

Demonštroval aj Kongres

Zákaz však už v sobotu vyvolal zmätok, obavy a hnev, keďže letecké spoločnosti zabránili ľuďom odcestovať do Spojených štátov - a začínajú sa hromadiť aj žaloby.

Aerolínie totiž po Trumpovom nariadení odmietali prepraviť pasažierov z Blízkeho východu do USA a vracali im peniaze za letenky.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz cestovať do USA, ktorý bude platiť 90 dní, majú občania Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu. Americký program pre prijímanie utečencov je pozastavený na 120 dní.

Trumpovo nariadenie je najprísnejšie voči Sýrčanom - na neurčitý čas zakázal vstup do USA každému z tejto krajiny, vrátane ľudí utekajúcich pred občianskou vojnou.

Newyorské Kennedyho letisko sa v sobotu stalo miestom bolesti pre príbuzných tých ľudí, ktorých po prílete zo siedmich uvedených krajín hneď zadržali.

Právnici a advokáti pracujúci na letisku vyhlásili, že nepoznajú presný počet ľudí, ktorých po prílete vzali úrady do väzby. Yosre Ghaledová patrila k približne desiatim rozrušeným ľuďom čakajúcim v sobotu na letisku, aby zistila, či jej blízkych prepustia alebo deportujú. Povedala, že zadržali sestru jej svokry.

SkryťVypnúť reklamu

Jemenská 67-ročná občianka priletela do USA, aby mohla žiť s rodinou, pretože má srdcové ochorenie a cukrovku.

K stovkám protestujúcim na letisku sa pridali aj dvaja členovia Kongresu a demonštrovali proti zadržiavaniu ľudí.

Prečítajte si tiež: Merkelová nesúhlasí s Trumpovými imigračnými opatreniami Čítajte 

Pridali sa i republikáni

Pochybnosti okolo Trumpovho nariadenia vyjadrili aj viacerí republikáni v Kongrese, hoci predstavitelia Trumpovej vlády trvajú na tom, že je to malá cena za bezpečnosť krajiny.

Republikánsky senátor Rob Portman v televízii CNN povedal, že nový prezident by mal "spomaliť" a pracovať s kongresmanmi na tom, ako čo najlepšie sprísniť preverovanie cudzincov, ktorí vstúpia na územie Spojených štátov.

Portman uviedol, že všetci "by sa mali zhlboka nadýchnuť a prísť s niečím, čo dáva zmysel pre našu národnú bezpečnosť" i odráža fakt, že "Amerika bola vždy prívetivým domovom pre utečencov a imigrantov". USA sú podľa neho "majákom nádeje a príležitosti pre zvyšok sveta" a mali by takými aj ostať.

SkryťVypnúť reklamu

Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell povedal, že podporuje prísnejšie kontrolné mechanizmy.

"Ale tiež si myslím, že je dôležité pamätať, že k našim najlepším zdrojom vo vojne proti radikálnemu islamskému terorizmu patria moslimovia, a to v tejto krajine i v zahraničí," dodal pre televíziu ABC s tým, že je potrebná opatrnosť a že v konečnom dôsledku majú súdy rozhodnúť, "či to zašlo alebo nezašlo priďaleko".

Prečítajte si tiež: Trump zakázal vstup moslimom zo štátov, kde neobchoduje Čítajte 

Odkaz od irackého duchovného

Duchovný vodca irackých šiitov Muktadá Sadr vyzval Američanov na odchod z Iraku po tom, ako americký prezident Donald Trump vydal zákaz vstupu pre Iračanov a občanov ďalších väčšinovo moslimských krajín.

"Slobodne cestovať do Iraku či iných krajín a súčasne brániť moslimom v cestovaní do vašej krajiny je arogantné a márnomyseľné," odkázal Sadr Trumpovi prostredníctvom svojej facebookovej stránky.

SkryťVypnúť reklamu

Vplyvný kazateľ, ktorý má v Iraku mnohých nasledovníkov, je známy svojimi protiamerickými postojmi a ešte v novembri vyčítal Trumpovi, že nerozlišuje medzi umiernenými a radikálnymi moslimami.

Hovorca irackej vlády Saad Hadísí vyjadril nádej, že Trumpove rozhodnutia "nepoznačia snahy o posilnenie a rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi Irakom a Spojenými štátmi". Bagdad zároveň dúfa, že uvedené opatrenie bude "prinajmenšom v prípade Iraku" iba dočasné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  4. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  5. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 991
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 060
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 7 698
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 294
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 139
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 931
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 242
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 611
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Úctu pápežovi Františkovi vzdali aj v Soule.

Knihu úvah napísal kardinál Scola.


TASR 1
Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin sa modlí nad telom zosnulého pápeža Františka.

Rakvu prenesú do Baziliky svätého Petra.


TASR a 1 ďalší 9
Pápežská švajčiarska garda slúži na ochranu hlavy katolíckej cirkvi.

Ceremóniu preložili na jeseň tohto roka.


TASR
Ilustračné foto

Halda šrotu sa rozprestierala na ploche 10-tisíc metrov štvorcových.


TASR 1

Sportnet

Aleksandar Čavrič s číslom 77 sa teší z gólu.

Čavrič bol najlepším Slovákom v zahraničí.


Adam Sýkora v drese Slovenska.

Slovákov najbližšie čakajú dva prípravné zápasy s Českom.


Futbalisti SSC Neapol Stanislav Lobotka (vľavo) v zápase s Interom Miláno.

Obhajca titulu Inter síce disponuje výrazne lepším skóre, no to sa v prípade rovnosti bodov neberie do úvahy.


Reuters
Martin Pospíšil.

Slovenský útočník Calgary Flames by si rád zahral opäť s bratom Kristiánom.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu