BERLÍN. Starosta Berlína, ktorý po desaťročia rozdeľoval Berlínsky múr, skritizoval príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby bola podobná bariéra postavená medzi Spojenými štátmi a Mexikom.
Strhnite ten múr
"Berlín, mesto rozdelenej Európy, mesto slobodnej Európy, nemôže mlčať, keď nejaká krajina plánuje vztýčiť nový múr," vyhlásil Thomas Müller.
"My Berlíňania vieme lepšie ako ktokoľvek iný, koľko utrpenia môže spôsobiť rozdelenie kontinentu ostnatým drôtom a cementom," dodal.
Müller sa vyjadril dva dni nato, ako Trump podpísal výkonný príkaz "na okamžitú výstavbu reálneho múru na južnej hranici", aby sa zabránilo ilegálnej imigrácii do USA.
Počas studenej vojny, v rokoch 1961 až 1989, delil Berlínsky múr mesto na západnú a východnú časť.
Müller svoju kritiku zakončil slovami: "Vyzývam amerického prezidenta: Pomyslite na svojho predchodcu Ronalda Reagana. Spomeňte si na jeho slová: 'Strhnite ten múr.' A preto hovorím: Vážený pán prezident, nestavajte tento múr!"

Z iného smeru
Denník Washington Post odvolávajúci sa na štatistiky amerického výskumného centra Pew Research Center uviedol, že americký prezident chce síce stavať múr na hraniciach s Mexikom, ale najviac prisťahovalcov prichádza do Spojených štátov z iného smeru - z Ázie.
Migrácia z Mexika klesá a mnohí Mexičania sa v uplynulých rokoch vrátili zo Spojených štátov späť do svojej vlasti. Pew Research Center odhaduje, že v rokoch 2009-2014 sa do Mexika vrátil milión Mexičanov a ich rodín.
Z Mexika do Spojených štátov v rovnakom období prišlo 870-tisíc ľudí. Viac ich teda z USA odišlo než prišlo.
Väčšina z tých, ktorí sa vrátili do Mexika, uviedli ako dôvod opätovné zjednotenie rodiny. Svoju úlohu zohrala aj hospodárska kríza v USA a silnejúca ekonomika v Mexiku.
Medzitým vzrástla migrácia z Ázie a v súčasnosti je podľa Washington Post väčšia než migrácia z Mexika.
V roku 2014 prišlo do USA 136-tisíc ľudí z Indie, 128-tisíc z Číny a 123-tisíc z Mexika. V rokoch 2009-2014 tvorili Ázijčania v USA 45 percent všetkých prisťahovalcov.
Washington Post pripomína, že imigranti z Ázie majú dobré vzdelanie a pre Američanov sú preto na pracovnom trhu väčšou konkurenciou než Mexičania.