PARÍŽ, BRATISLAVA. Na prvý pohľad prinajmenšom neobvyklá téma - bezodné poháre sú predsa samozrejmosťou vo viacerých krajinách sveta, trend prišiel a najviac sa uchytil v Spojených štátoch, viaceré fastfoody si už bez nich zákazníci ani nevedia predstaviť.
Po novom však vo Francúzsku existuje zákon, ktorý nekonečné dopĺňanie zakazuje. Predávanie sladených a ochutených nápojov v takzvaných “bezodných pohároch”, ktoré si môžete napĺňať, koľko vládzete, je ilegálne. Rovnako ako ponúkanie sladeného nápoja zadarmo.
Krajina sa takto bráni čoraz znepokojivejším výsledkom, podľa ktorých má až polovica Francúzov nadváhu.
Poškodzujú občanov
Zákon parlament schválil už v roku 2015, platí od piatku. Dôvody, pre ktoré bolo jeho prijatie podľa zástancov myšlienky nevyhnutné, boli dva.
Po prvé, obchodné hľadisko problému. Ide totiž o súťaž medzi konkurenčnými firmami, ktorá občanov poškodzuje - a to štát nemieni tolerovať. Firmy sa bezodnými pohármi pretekajú v tom, kto ľuďom ponúkne viac škodlivej látky bez toho, aby za ňu museli platiť.
“Úlohou zákona je chrániť obyvateľov pred obchodnou súťažou, ktorá láka zákazníkov na to, že niečo ponúka zadarmo,” hovorí podľa portálu TheLocal.fr francúzsky poslanec Arnaud Richard. “A bezodné poháre vedú k nadmernej konzumácii nezdravých produktov.”

Alarmujúci problém
Druhým dôvodom, pre ktorý parlament schválil zákon, je zdravotná rovina problému. Podľa nedávnych štúdií má nadváhu až polovica Francúzov. U žien sa objavuje už v mladšom veku, v porovnaní s mužmi ich však na ňu trpí menej.
Obezitu má zas vo Francúzsku 15,3 percent obyvateľov. Je to síce mierne pod európskym priemerom (15,9 percent), no ministerstvo zdravotníctva dlhodobo o téme hovorí ako o “alarmujúcom probléme verejného zdravia”.
Práve ministerka zdravotníctva Marisol Tourainová bola jednou z najzanietenejších zástancov nového zákona.
“Rozumiem, že bezodné poháre môžu byť atraktívne napríklad pre mladých ľudí, ktorým odrazu ponúkate nekonečné množstvo sladených nápojov,” povedala pri hlasovaní. “Tento zvyk síce prišiel zo zahraničia, no čoraz lepšie sa mu darí vo Francúzsku,” tvrdí.

Chcú ísť príkladom
Zákaz bezodných pohárov je len pokračovaním v sérii opatrení, ktorými krajina bojuje proti nadváhe občanov dlhodobo - špeciálne sa sústredí na boj proti detskej nadváhe.
V roku 2004 napríklad Francúzsko v školách zakázalo automaty na sladkosti, zostali len automaty, ktoré deťom vydávali ovocie a vodu. V roku 2011 zas zo školských jedální zmizol kečup a hranolky sa začali podávať len raz do týždňa.
“V kvalite jedla musí ísť Francúzsko ostatným krajinám príkladom,” povedal podľa Daily Telegraphu vtedajší minister poľnohospodárstva Bruno Le Maire.
Paradoxne, Francúzi ani toľko sladených či sýtených nápojov nevypijú. Okrem Portugalska ich pijú najmenej z celej západnej Európy - 65 a pol litra na človeka za jeden rok. Vo Veľkej Británii je to vyše 106 litrov, v Spojených štátoch až 155 litrov.
Keď však bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg žiadal o zákaz bezodných pohárov, Najvyšší súd reagoval vyhlásením, že jeho návrh je protiústavný.