VARŠAVA. Niekoľko desiatok posledných preživších väzňov nemeckého koncentračného tábora Auschwitz v piatok položilo kytice kvetov a vence k múru smrti, kde nacisti popravovali svoje obete.
Stalo sa tak v deň 72. výročia oslobodenia tohto koncentračného tábora, keď si svet pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Úcta obetiam holokaustu
Spomienkové akcie na obete holokaustu sa v piatok konajú po celom svete, keďže Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
V tento deň v roku 1945 vojaci sovietskej Červenej armády oslobodili z najväčšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau približne 7500 väzňov, ktorí prežili.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier v piatok priznal, že Nemecko nemôže zmeniť alebo zrušiť, čo sa stalo, ale má naďalej povinnosť pripomínať genocídu, uctiť pamiatku obetí a prevziať zodpovednosť za zločiny.
Dodal, že "Auschwitz" je symbolom všetkých táborov smrti a celého nacistického "prenasledovania a vražednej mašinérie", ktorá zostáva súčasťou histórie Nemecka.

Poučenie z histórie
Pripomenul politickú nestabilitu v dnešnom svete a vyjadril názor, že "história by mala byť súčasne poučením, varovaním i podnetom". Vyhlásil tiež, že na holokaust nemožno ani neslobodno zabudnúť.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na boj proti antisemitizmu a iným formám nenávisti.