LONDÝN. Britská vláda predložila vo štvrtok parlamentu návrh zákona o aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý by mal umožniť spustenie oficiálnych rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Oznámil to vo štvrtok britský minister pre brexit David Davis.
Hlasovať budú do dvoch týždňov
Britskí zákonodarcovia budú hlasovať o návrhu zákona k spusteniu rokovaní Spojeného kráľovstva a Európskej únie o brexite do dvoch týždňov.
Poslanci Dolnej snemovne majú o návrhu zákona, ktorý má menej ako 150 slov, diskutovať od budúceho týždňa.
Následne budú 8. februára hlasovať o tom, či bude článok 50 Lisabonskej zmluvy aktivovaný a či sa tak môže začať proces odchodu Británie z Únie.
Návrh zákona musí schváliť aj horná komora britského parlamentu, Snemovňa lordov, k čomu podľa predstáv vlády musí dôjsť dostatočne včas na to, aby sa stihol dodržať konečný termín stanovený premiérkou Theresou Mayovou na odštartovanie procesu brexitu do 31. marca.
Očakáva sa však, že k návrhu zákona, ktorý má dva odseky, budú podané desiatky pozmeňovacích návrhov - veď len Škótska národná strana už skôr oznámila, že ich predloží 50.

Málo času na diskusiu
Poslanec Chuka Umunna, šéf kampane Vote Leave Watch obhajujúcej splnenie prísľubov politikov ohľadom brexitu, obvinil vo štvrtok vládu zo snahy "umlčať" zákonodarcov v Dolnej snemovni, keď im vyčlenila len tri dni na diskusiu o návrhu zákona.
Keďže vládni konzervatívci majú v Dolnej snemovni väčšinu, podľa očakávania návrh zákona hladko schvália.
Snemovňa lordov je názorovo rôznorodejšia a nepredvídateľnejšia. Konzervatívci tam nemajú väčšinu, ale členovia tejto snemovne ako nevolení zákonodarcovia riskujú, že ich obvinia z marenia vôle ľudu, ak sa pokúsia o zablokovanie príslušného zákona.
Britský najvyšší súd v utorok rozhodol, že premiérka Theresa Mayová musí počkať na hlasovanie zákonodarcov v tejto záležitosti, až potom môže aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy a začať dvojročné rokovania s EÚ o odchode.