MOSKVA. Spojené štáty sa s Ruskom neradili ohľadom svojich plánov na vytvorenie tzv. bezpečných zón v Sýrii. Uviedol to vo štvrtok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že "je to suverénne rozhodnutie USA".
Peskov zdôraznil, že je dôležité, aby tento krok Spojených štátov neviedol k zhoršeniu situácie s utečencami.
Zámer Spojených štátov vytvoriť v Sýrii "bezpečné oblasti" podporuje Turecko pripomenulo.
Treba myslieť na dôsledky
Peskov podčiarkol dôležitosť posúdenia všetkých možných dôsledkov zamýšľaných opatrení, ktoré by americký prezident Donald Trump mal odobriť svojím podpisom už v priebehu tohto týždňa.
Zo zverejneného návrhu vyplýva, že Trump má v úmysle pozastaviť prijímanie utečencov zo Sýrie na území Spojených štátov dovtedy, kým zmeny v bezpečnostných previerkach nezaručia, že sa medzi prijímanými osobami nenachádzajú potenciálni teroristi.
Dokument predpokladá aj pozastavenie celého amerického utečeneckého programu na 120 dní, aby mali príslušné úrady čas na prehodnotenie bezpečnostných postupov, ako aj počtov prijímaných osôb.
Stanovili hranicu
Zatiaľ čo Trumpov predchodca Barack Obama prisľúbil tento program rozšíriť na 110.000-tisíc ľudí ročne, navrhované nariadenie by stanovilo pre tento rok hranicu 50-tisíc utečencov.
V prípade Sýrie by mali ministri zahraničných vecí a obrany USA pripraviť do 90 dní plán vytýčenia "bezpečných oblastí" priamo v krajine sužovanej občianskou vojnou, ale aj v "okolitom regióne", kde nájdu vysídlení Sýrčania útočisko, kým ich nebude možné presunúť inam.
Ďalším plánovaným krokom Trumpa je podľa zverejneného návrhu pozastavenie vydávania amerických víz občanom Iraku, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sudánu a Sýrie, teda prevažne moslimských krajín, a to na minimálne 30 dní.
Bezpečné oblasti navrhovali Trump aj Clintonová
Vytvorenie "bezpečných oblastí" v Sýrii navrhovali počas predvolebnej kampane v USA obaja favoriti volieb, republikán Trump i kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová.
Tento variant zvažovala svojho času aj predchádzajúca americká administratíva, ktorá ho však zamietla - čiastočne aj kvôli náletom ruských lietadiel v Sýrii.
Ruské jednotky bojujú v sýrskom konflikte na strane vládnej armády a v krajine sú na pozvanie sýrskeho prezidenta Bašára Asada.