PARÍŽ. Nezhody v ekonomických, spoločenských aj bezpečnostných otázkach, ale diskusia na úrovni. Tak vyzerala v stredu večer posledná televízna debata dvoch ľavicových uchádzačov o francúzsky prezidentský úrad - Benoita Hamona a Manuela Vallsa.
Voliči si vyberú z tejto dvojice prezidentského kandidáta v nedeľňajšom druhom kole primárok ľavice.

Nezhody v ekonomike
Pri väčšine ekonomických otázok sa účastníci debaty nezhodli. Hamon sa obáva, že digitalizácia na jednej strane ohrozí pracovné miesta, ale na druhej umožní skresať pracovný čas na 32 hodín týždenne. "Neskrátil by som pracovný čas zákonom, ale motivoval by som k tomu," vysvetlil.
Hamon trval na koncepte uzákonenia takzvaného univerzálneho príjmu. Opatrenie by prijímal postupne, najprv by sa zameral na mladých do veku 25 rokov. Tí si podľa neho hľadajú stabilné zamestnanie neraz aj niekoľko rokov po získaní vysokoškolského titulu. Na druhej strane nedokázal vysvetliť, kde by na takéto opatrenie, ktoré by podľa odhadov stálo až 400 miliárd eur ročne, získal finančné zdroje.
Expremiér Valls s Hamonom nesúhlasil tvrdiac, že digitálna revolúcia nezníži počet pracovných miest, len zmení náplň práce. "Budeme mať nové povolania. Našou zodpovednosťou je pripraviť sa na budúcnosť," vyhlásil.
V tejto súvislosti Valls navrhol prijať model celoživotného vzdelávania zamestnancov. Myšlienku univerzálneho príjmu odmietol a dodal, že uprednostňuje motiváciu ľudí k práci. Je za aktuálnu úpravu pracovného času s tým, že zamestnancom chce dať väčšiu možnosť dohodnúť sa so zamestnávateľom na nadčasoch.
V otázke zdravia kládol Hamon dôraz na prevenciu. Chce čistejšie ovzdušie, zakázať používanie látok škodlivých pre ľudské telo a motivovať ľudí k pohybu. "Aj menšia fyzická aktivita pomáha zachovať pevné zdravie, čo môže znížiť výdavky na liečenie chorôb v budúcnosti," vysvetlil exminister školstva.
V ekonomickej oblasti navrhol Hamon uvoľnenejšiu politiku a možný nárast deficitu štátneho rozpočtu pod podmienkou, že peniaze budú použité na investície do ekologickej a energetickej obrody. Zvyšovanie daní odmietol. Valls na svojho rivala zaútočil s tvrdením, že jeho plány nie je možné ekonomicky realizovať bez zvyšovania daní.
Loading
...
Zaskočení otázkou o angličtine
Ľavicoví uchádzači o prezidentský úrad nenašli spoločnú reč ani pri postoji k islamu a sekularizmu, jednému z kľúčových konceptov moderného Francúzska. Valls je za zákaz používania náboženských symbolov na verejnosti vrátane šatiek zahaľujúcich tváre niektorých moslimiek. Naopak, podporuje emancipáciu žien, aby ani moslimky neboli nútené nosiť závoj.
"Sekularizmus nie je náboženstvom tých, ktorí sú neveriaci, ale je to umenie spolužitia. Je to slobodný princíp, ktorý umožňuje byť veriacim aj neveriacim," skonštatoval Hamon. Zastáva názor, že nanútené nosenie moslimského závoja treba potláčať, ale ženám, ktoré sa zahaľovať chcú, to treba umožniť.
Oboch kandidátov zaskočila divácka otázka, či vedia po anglicky. Hamon odpovedal jednoslovne: "Áno." Valls sa priznal, že jeho angličtina je veľmi slabá, ale španielčina mu ide dobre. Expremiér Valls sa narodil v Španielsku a je naturalizovaným Francúzom.

Zhodli sa v otázke Fillonovej manželky
Podľa očakávaní sa uchádzači o stranícku nomináciu do prezidentských volieb nezhodli ani v otázke predlžovania výnimočného stavu vo Francúzsku. Kým Valls opakovane z pozície premiéra presadzoval jeho predlžovanie, podľa Hamona bolo takéto opatrenie efektívne len niekoľko mesiacov a teraz je už potrebné teroristickej hrozbe čeliť inak.
V otázke zahraničných vojenských operácii Valls obhajoval aktívnu úlohu Francúzska a pripomenul, že je jadrovou mocnosťou. Hamon zase naznačil, že vojnové operácie by nemali ísť na úkor francúzskej verejnosti.
Na európskej úrovni Hamon obhajoval užšiu spoluprácu tajných služieb. Valls chce zase zareagovať na kroky nového prezidenta USA Donalda Trumpa posilnením obrannej spolupráce medzi štátmi Európy.
Obaja účastníci debaty zaujali rovnaký postoj v súvislosti s manželkou pravicového kandidáta Francoisa Fillona, ktorá podľa francúzskeho týždenníka Le Canard Enchainé robila Fillonovi poslaneckú asistentku, ale reálne žiadnu prácu nevykonávala. Zhodli sa, že poslanci by na pozícii asistentov nemali zamestnávať svojich rodinných príslušníkov.

Druhé kolo v nedeľu
Pred stredajšou debatou bol favoritom Hamon a vyššiu podporu divákov sa mu podarilo zachovať počas celej televíznej debaty.
O hlasy francúzskych voličov zabojuje táto dvojica uchádzačov v druhom kole ľavicových primárok v nedeľu. Víťaz hlasovania sa stane prezidentským kandidátom prevažnej časti ľavej časti politického spektra.