RÍM. Taliansky ústavný súd v stredu rozhodol, že volebný zákon krajiny, známy pod názvom Italicum, je platný a uplatniteľný s okamžitou pôsobnosťou. Zrušil však viacero jeho ustanovení.
Rozhodnutie by mohlo otvoriť cestu vypísaniu volieb po tom, ako snahy o reformu volebnej legislatívy viedli k ústavnej kríze v krajine.

Súd potvrdil zákonnosť princípu, že strana, ktorá vo voľbách zvíťazí, získa mimoriadne kreslá v parlamente, ak dostane najmenej 40 percent hlasov voličov.
Zrušil však ustanovenie, podľa ktorého by sa konalo druhé kolo volieb v prípade, že by žiadna strana neprekročila uvedenú 40-percentnú hranicu. Ak teda nikto nezíska 40 percent hlasov, kreslá budú rozdelené pomerným systémom.
Zákon Italicum sa týka 630-člennej Poslaneckej snemovne, nie však 315-členného Senátu, ktorý mal byť v súčasnej podobe zrušený na základe návrhu volebnej reformy podporovaného expremiérom Matteom Renzim.

Túto reformu však voliči v referende 4. decembra minulého roka neschválili, čo viedlo k Renziho rezignácii.
Volebný zákon bol prijatý ešte v roku 2015 na základe predpokladu, že dôjde k reforme úlohy hornej komory parlamentu. Súčasné predpisy týkajúce sa volieb do Senátu sú založené na proporčnom systéme. Rozhodnutie ústavného súdu tak uvádza postupy v prípade oboch komôr do väčšej zhody.
Prezident Sergio Mattarella, ktorý má právomoc rozpustiť parlament, odmieta nové voľby, kým nebudú predpisy stanovujúce postup pri voľbách do oboch parlamentných komôr zladené.