PRAHA, BRUSEL, BERLÍN. Nemecká spolková vláda na základe dohody s Európskou komisiou schválila v stredu plány na zavedenie diaľničnej dane pre autá.
Nemecká strana musela najskôr vyriešiť spor s exekutívou EÚ, lebo Brusel považoval pôvodné plány z roku 2015, schválené nemeckým parlamentom, za diskriminačné pre šoférov inej štátnej príslušnosti.
Komisia upozornila Berlín, že tento návrh porušuje právne predpisy EÚ.
Dosiahli kompromis
Koncom roka 2016 sa Nemecku a eurokomisii podarilo dosiahnuť kompromis ohľadom zákona o diaľničnej dani, upozornila agentúra Reuters, čo vláde v Berlíne umožní zdaniť vozidlá registrované v zahraničí používajúce nemecké diaľnice.
Poplatok za používanie diaľnic sa podľa nového návrhu bude líšiť podľa environmentálnej záťaže, podľa modelu, že menej znečisťujúce vozidlá budú platiť nižší poplatok. Maximálny poplatok za vozidlá registrované v zahraničí by mal byť 130 eur za jeden rok.
Aj vozidlá evidované v Nemecku budú platiť túto daň, úľavu však budú mať v podobe odpočítania ročného poplatku na vozidlo, čo v praxi znamená, že novú cestnú daň budú platiť iba cudzinci.
Nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt očakáva z mýta čistý ročný príjem okolo 524 miliónov eur, ktorý má ísť na výstavbu a údržbu ciest a diaľnic.
Nová daň, ktorú presadzuje bavorská Kresťansko-sociálna únia (CSU), koaličný spojenec kancelárky Angely Merkelovej, nadobudne platnosť až po parlamentných voľbách v septembri tohto roka.

Česko a Rakúsko sú proti spoplatneniu
Nemecké plány však vyvolali odpor českej a rakúskej vlády. Nevôľu spôsobilo to, že nemeckí občania môžu získať zaplatené mýto späť.
Rakúsko proti tomu zvažuje žalobu na Súdnom dvore Európskej únie, ku ktorému by sa Česká republika podľa premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) mohla pripojiť.
Česká vláda podľa Sobotku považuje chystané zavedenie mýtneho za neštandardné a neférové k občanom ostatných štátov Európskej únie.
„Cieľom našej vlády je v tejto veci chrániť práva českých občanov i podnikateľov. V Európskej únii musia naďalej platiť spravodlivé a rovnocenné pravidlá pre všetky štáty i občanov,“ uviedol český premiér v tlačovej správe.
Ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) Sobotka požiada, aby vypracoval analýzu k vzniknutej situácii.
„Pokiaľ sa potvrdí, že pre Českú republiku vzniknú negatívne diskriminačné dopady, vláda zváži pripojenie k pripravovanej žalobe Rakúska na postup Nemecka,“ dodal Sobotka
Ťok chce počkať na právnu analýzu toho, ako je zákon napísaný. „Pokiaľ by návrh bol diskriminačný, postavíme sa proti nemu,“ povedal minister ČTK.
Podľa českého autoklubu ÚAMK nemecké mýtne zaťaží české cesty, po ktorých budú niektorí vodiči spoplatnené nemecké úseky obchádzať. Konkrétne sa to môže týkať okresných ciest v okolí Ústi na Labem a Teplic.

Spoločná žaloba
Rakúsky minister dopravy Jörg Leichtfried prehlásil, že nemecký návrh diaľničných poplatkov pre osobné autá porušuje európske princípy.
„Ide o to, či v Európe stále platí sila práva, alebo právo silnejšieho,“ povedal rakúsky minister Leichtfried.
Možnosťou je podľa neho spoločná žaloba proti nemeckým zámerom, do súdneho procesu sa môže Rakúsko pustiť aj samo.
Nemecko už síce má platný zákon o mýte pre osobné autá, poplatky ale i kvôli výhradám Európskej komisie a protestom ďalších krajín zatiaľ nezaviedlo.
Nemecký minister dopravy Dobrindt zatiaľ nepočíta s tým, že by sa povinnosť platiť diaľničné poplatky nevzťahovala na niektoré prihraničné regióny, ako to požaduje časť predstaviteľov nemeckých spolkových krajín.