WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď sa nového ministra pre vnútornú bezpečnosť Johna F. Kellyho senátori pýtali, čo si myslí o múre na hraniciach s Mexikom, povedal, že „fyzická bariéra fungovať nebude“.
Dodal, že ilegálnej migrácii treba brániť skôr riešením problémov tam, kde začínajú, teda napríklad medzi pašerákmi drog v Peru či prevádzačmi.
Prezident Donald Trump napriek tomu podpísal nariadenia týkajúce sa výstavby bezpečnostného múru na hranici USA s Mexikom. Výnos umožní výstavbu "veľkej fyzickej bariéry na južných hraniciach", povedal ešte pred podpisovaním na tlačovom brífingu v Bielom dome prezidentov hovorca Sean Spicer.

„Bude to nepreniknuteľný, fyzický, vysoký, mohutný a krásny múr na južnej hranici,“ opisoval ho v minulosti podľa BBC Trump.
Experti však spochybňujú, či múr naozaj migráciu zastaví a či ho zaplatí Mexiko, ako si to predstavuje americký prezident.
Tony betónu a miliardy
Viac ako tritisíc kilometrov dlhú hranicu s Mexikom dnes už oddeľujú rieky, kopce aj stovky kilometrov plotov. Donald Trump už predtým vylúčil, že na zvyšný úsek postačia ploty. „Nie je to plot, ale múr,“ opravil podľa BBC otázku reportéra.
“Bude to nepreniknuteľný, fyzický, vysoký, mohutný a krásny múr na južnej hranici.
„
Vybudovaniu múru však môžu okrem prírodných bariér brániť aj ďalšie problémy.
Niektoré pozemky sú v súkromnom vlastníctve, tvrdí pre CNN Gil Kerlikowske, ktorý do minulého týždňa slúžil ako komisár pre ochranu hraníc.
Výstavbu to tiež môže skomplikovať.