MOSKVA. Ruská Štátna duma, dolná komora parlamentu, v stredu v druhom čítaní schválila návrh zákona o dekriminalizácii domáceho násilia. Za zákonom stojí konzervatívna poslankyňa Jelena Mizulinová, médiami označovaná ako hlavná ruská "strážkyňa mravnosti".
Táto kontroverzná právna norma rozpútala v Rusku vlnu protestov. Vznikla proti nemu i petícia, ktorá má už státisíce podpisov.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v súvislosti s kontroverziami vyjadril presvedčenie, že rodinné konflikty nemožno stavať na roveň domáceho násilia.
Prvý útok nie je násilie
V súlade s návrhom zákona sa bude prvý prípad domáceho násilia považovať za priestupok, každý ďalší už bude trestným činom.
Fyzický útok zákon definuje ako konanie, ktoré spôsobilo fyzickú bolesť, ale nie práceneschopnosť. Ide o rezné rany a modriny. Ľahké poškodenie zdravia bude - ako aj doteraz - trestným činom.
Loading
...
Vlani v lete Štátna duma schválila návrh zákona, podľa ktorého je fyzické násilie – ak k nemu došlo prvýkrát, v rámci rodiny a bez zdravotných následkov – trestným činom. Ak fyzický útok bez následkov na zdravie spáchala "neznáma osoba", v prvom prípade ide o priestupok, pri druhom a ďalšom útoku sa klasifikuje ako trestný čin.
Schválený návrh stanovuje, že "ľahké" násilie v rodine spáchané prvýkrát sa bude považovať za priestupok, pri jeho opakovaní už za trestný čin.
Medzinárodný nátlak
Už zmeny zákona z leta vyvolali reakciu Rady Európy, ktorej vedenie zaslalo ruskému Federálnemu zhromaždeniu list so znepokojením ohľadom možného prijatia zákona o dekriminalizácii prvého prípadu spáchania domáceho násilia.
Predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin označil tento list za neprijateľný nátlak. Uviedol, že poslanci sa pri príprave zákona riadili aj prieskumami verejnej mienky.

Tie ukazujú, že takmer šesťdesiat percent ruskej spoločnosti podporuje mäkší prístup k menším fyzickým konfliktom v rodine, ktoré sa skončia bez zdravotných následkov.
Štátna duma sa návrhom zákona v treťom čítaní bude zaoberať 27. januára.