BRATISLAVA. RÍM. Situácia na mnohých miestach stredného Talianska, ktoré minulý týždeň postihli otrasy zeme, čoho dôsledkom bolo aj zasypanie horského hotela Rigopiano lavínou, je stále znepokojujúca a plná napätia.
Podľa miestnej obyvateľky pochádzajúcej zo Slovenska Marty M. Janyškovej bola v epicentre vyhlásená červená zóna a viaceré mestá v oblasti boli vyľudnené, napr. Accumoli, Castelluccio, Arquata del Tronta, Amatrice, Visso, Ussita, Castelsantangelo sul Nera, Capitignano či Montereale.

Najviac zasiahnuté regióny
"K mestečku Norcia, kde minulý týždeň pricestoval kontajner s humanitárnou pomocou zo Slovenska, je prístupná len jedna cesta. Každý prístupový vchod z hlavnej cesty, ako napr. zo štátnej cesty Salaria, je nielenže neupravený, zasypaný niekde i dvojmetrovou prikrývkou snehu, ale od hlavnej cesty je 24 hodín strážený vojskom," opisuje situáciu pre TASR Janyšková s tým, že niektoré obce, ako Pescara del Tronto, boli po zemetrasení "totálne zmetené" z povrchu zeme.
Najviac zasiahnuté sú podľa jej informácií štyri talianske regióny, a to Abruzzo, Marche, Lazio a Umbria. Najhoršie je na tom provincia Teramo v regióne Abruzzo, kde ešte v pondelok bolo okolo 6-tisíc ľudí.
V niektorých horských oblastiach v provincii L'Aquila, v mestečkách ako Castelli, Isola del Gran Sasso d'Italia či Campotosto sa ešte aj v utorok nachádzajú obydlia, v ktorých sa pre sneh nedajú údajne otvoriť ani vchodové dvere.
Sneh a povodne
Okrem snehu však niektoré oblasti ohrozovali podľa Slovenky aj povodne, napríklad po delte rieky Pescara prameniacej pri obci Montereale, v jednom z epicentier zemetrasenia.
V súvislosti s topiacim sa snehom a množstvom vody začali podľa Janyškovej pomaly vypúšťať priehradu pri jazere Campotosto, v provincii Aquila, nachádzajúce sa medzi mestami Campotosto, Capitignano a L'Aquila.
"Najväčšie umelé jazero v Abruzzo spolu s troma priehradami vzniklo v tridsiatych rokoch a vtedy nikto zo staviteľov nevedel, že sa stavia priamo na aktívnej tektonickej doske, ktorá je zodpovedná za naše zemetrasenia," približuje Slovenka.

Obydlia odrezané od civilizácie
Najhoršie celú situáciu zvládajú a vnímajú predovšetkým starší a bezvládni ľudia, keďže Taliansko je známe pre svoju dlhovekosť, 80 percent populácie apeninských obcí tvoria práve títo obyvatelia, ktorí potrebujú lieky či dialýzu, alebo majú ťažkosti s komunikáciou.
"V provincii Teramo pri obci Giulianova, kde sú niektoré obydlia už vyše týždňa odrezané od civilizácie a elektriny, a cesty zasypané troma metrami snehu, sme mali možnosť pozorovať, ako niektorí obyvatelia volajú o pomoc s obyčajnou baterkou, keď počuli nad strechou domu lietať helikoptéru štátnej polície," opisuje Janyšková.
Akonáhle je totiž pre políciu možné, krúži nad pohorím a dolinami Apenín, hľadá okrem iného rôzne signály o pomoc a ak vrtuľník nemôže pristáť, vyhadzujú škatule s jedlom a pitnou vodou. Okrem jedla a vody či elektriny je problém aj s liekmi, benzínom či naftou. Podľa Janyškovej si tu však ľudia neustále vzájomne pomáhajú.
Zároveň ale upozorňuje, že v posledných dňoch sa málo pozornosti venovalo zvieratám, ktoré ostali pod troskami a v mrazoch. Práve tieto regióny boli totiž podľa nej známe nielen turizmom olivovým olejom či vínom, ale aj produktmi z domáceho dobytka.
"V číslach asi 3-tisíc poľnohospodárskych podnikov s viac ako 100-tisíc kusmi dobytka. Zvieratá sú bez jedla alebo vody," hovorí Janyšková. Pre preživšie zvieratá a dobytok sa tak urgentne a núdzovo hľadajú voľné prístrešky či stajne.
Slovensko poskytlo Taliansku humanitárnu pomoc
Štyri kamióny s kontingentom slovenskej zahraničnej pomoci v podobe 16 kontajnerov docestovali minulý týždeň do miesta postihnutého minuloročným zemetrasením v Taliansku.
Vykladanie a montáž kontajnerov bola bez problémov aj napriek snehovej kalamite a opätovným otrasom zeme. Kontajnery so značkou SlovakAid budú podľa miestnych potrieb rozmiestnené v mestách Foligno a Norcia, ktorá je zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.Zo 16 kontajnerov 13 pôjde do Norcie, tri do Foligna.
Informácia sa nachádza na internetovej stránke ministerstva zahraničných vecí.V stredu 25. januára kontajnery symbolicky odovzdá veľvyslanec SR v Taliansku Ján Šoth reprezentantom mesta a Civilnej ochrane regiónu Umbria.Tento humanitárny projekt je iniciatívou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, ktorý sa v rámci programu Slovak Aid rozhodol poskytnúť Taliansku humanitárnu pomoc.
Nadväzne na prvé zemetrasenie, ktoré Apeninský polostrov zasiahlo 24. augusta, Slovensko ako krajina predsedajúca Rade EÚ vyjadrila svoju pripravenosť pomôcť obyvateľom zasiahnutých oblastí. V spolupráci s talianskou vládou navrhli viacero scenárov, medzi ktorými sa nakoniec rozhodli humanitárnu pomoc adresovať Civilnej ochrane regiónu Umbria a tá ako cieľové miesto na odovzdanie pomoci určila mesto Norcia.
Vlaňajšie augustové zemetrasenie v Taliansku si vyžiadalo 297 obetí a mnohí ďalší sa zranili. Zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo oblasti od regiónu Lazio cez Umbriu a Marche po pobrežie Jadranského mora. Slabé záchvevy bolo cítiť aj v talianskej metropole Rím.Zemetrasenie vtedy zničilo väčšinu mestečka Amatrice. V mestečku Norcia sa okolo roku 480 n.l. narodil sv. Benedikt, považovaný za zakladateľa západoeurópskeho mníšstva. Otrasy vážne poškodili aj miestnu katedrálu.