PEKING, BRATISLAVA. Golf nie je šport či príjemné trávenie voľného času. Čínsky prezident Si Ťin-pching chápe golf ako zábavku podobnú „extravagantnému jedeniu a pitiu“.
A boj proti nemu je súčasťou jeho údajného boja proti korupcii.
Tamojšia vláda preto rozhodla o zatvorení 111 golfových ihrísk. Oficiálne dôvody sú rôzne, niektorým vyčítajú nadmerné využívanie vody, či to, že stoja na neusporiadaných pozemkoch, píše Daily Telegraph. Kým centrálna vláda proti golfu brojí, regionálni vládcovia ho majú radi, pretože k nim láka zahraničných biznismenov. Plány developerov na golfové ihriská preto radi odsúhlasia.
Obľúbený šport
Golf napriek vládnej snahe potlačiť ho a výzvam, aby „úradníci neprijímali úplatky vo forme členstva v golfových kluboch“, sa stal obľúbeným športom najmä medzi úradníkmi a bohatou vrstvou. V posledných rokoch sa objavilo aj mnoho detských golfových hviezd, ktoré poslali rodičia na drahé školenia.
Ihriská sa podľa štátnej agentúry Nová Čína nachádzajú vo všetkých 33 provinciách Číny okrem Tibetu.
Američan Josh Summers žije v západnej provincii Sin-ťiang už desať rokov a osobne nepozná nikoho, kto by tam golf hral. „Je vnímaný ako zábava pre elitu. Kým to tak ostane, niektoré golfové ihriská určite prežijú,“ povedal pre japonský denník Asahi Šimbun.
Proti bol už Mao
Aj keď z Pekingu vychádzajú od roku 2011 výzvy na obmedzenie golfu, miestne úrady v nich často vidia príležitosť na rozvoj regiónu a nalákanie turistov. Vláda zakázala výstavbu nových golfových ihrísk už v roku 2004, keď ich bolo v krajine asi dvesto. Odvtedy sa však ich počet strojnásobil.
Nová nie je ani snaha golf zakazovať, už Mao Ce-tung po založení Čínskej ľudovej republiky golf zakázal a jedno z golfových ihrísk pretvoril na zoo. K uvoľneniu pravidiel prišlo až po jeho smrti.
Autor: Jana Matiašová