LONDÝN, BRATISLAVA. Utorkový verdikt britského najvyššieho súdu, že brexit musí schváliť aj parlament, môže celý proces oddialiť.
Dá sa ešte odchod Britov z Únie zdržať? A je možné, že Briti napokon zostanú v európskej dvadsaťosmičke? O čom vlastne rozhodol súd v Londýne?
Prečítajte si otázky a odpovede.

1. Čo povedal súd?
“Keď je počet prichádzajúcich ľudí príliš vysoký, zaťažuje to náš systém, našu infraštruktúru, školstvo a škodí to platom.
„
Najvyšší súd reagoval na podnet Giny Millerovej, občianskej aktivistky guayanského pôvodu, ktorá tvrdí, že brexit by porušil jej občianske práva.
Žiadala preto, aby odchod Britov z Únie musel odklepnúť aj parlament. Súd jej vyhovel ešte v novembri, no vláda sa odvolala.
Utorkový verdikt najvyššieho súdu je preto konečný. Briti ako jedna z mála vyspelých demokracií nemajú spísanú ústavu a podobné spory preto musí rozuzliť súd.
Utorkový verdikt súvisí ešte s legislatívou z roku 1972, na ktorej základe sa Británia pripojila k Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, predchodcovi dnešnej Európskej únie. Schválil ju vtedajší parlament a ten bude teraz rovnako musieť schváliť aj odchod Britov.
Súd sa zaoberal aj otázkou, či v prípade brexitu majú slovo aj národné parlamenty, napríklad ten škótsky. Práve Škóti spolu so Severnými Írmi v minuloročnom referende o brexite hlasovali proti a žiadali samostatné hlasovanie vo vlastných zákonodarných zboroch.
Napokon na spustenie brexitu stačí súhlas parlamentu v Londýne.
2. Čo sa bude teraz diať?
Britská premiérka Theresa Mayová mala v pláne spustiť proces odchodu Británie z EÚ do konca marca. Teraz na to bude potrebovať parlament a proces sa môže natiahnuť. Nie však nutne.