WASHINGTON, BRATISLAVA. Milujú slobodu, sú politicky vyspelí a napriek tomu, že komunisti u nich po druhej svetovej vojne vyhrali parlamentné voľby, „inštinktívne odmietajú totalitu“.
Takto sa o Čechoch a Slovákoch v roku 1947 vyjadrovala americká Ústredná spravodajská služba (CIA). Jej správy z tohto obdobia zverejnila CIA ešte v roku 2013, až od konca minulého roka sú však prístupné aj verejnosti.
“V Československu sa ukáže, či môže socialistický štát v povojnovej Európe úspešne fungovať aj bez toho, aby sa stal korisťou komunistov.
„
Čechoslováci odolajú náporu Sovietov
Na verejnosť sa tak dostalo takmer trinásť miliónov dokumentov a niektoré z nich ukazujú aj to, aký mali v tom čase Američania pohľad na Československo, píše web Idnes.cz.
Dúfali, že stredoeurópsky štát by mohol odolať náporu Sovietskeho zväzu. Zároveň však pripúšťali možnosť, že sa stane jeho súčasťou. Skôr si však mysleli, že Čechoslováci aj vzhľadom na ich skúsenosť s demokraciou v medzivojnových rokoch nástup totality nepripustia.
„Schopnosť Československa vzdorovať očakávanému sovietskemu náporu vzbudí silnú reakciu naprieč Európou,“ predpokladali agenti CIA v správe datovanej 12. decembra 1947, teda rok po tom, ako v Česku komunisti vyhrali voľby, aj keď na Slovensku zvíťazila Demokratická strana.
Na komunistický prevrat by podľa amerických tajných bola potrebná pomoc sovietskej armády a Moskva vraj v tom čase nechcela riskovať súvisiace medzinárodné komplikácie.
V roku 1948 mali byť vypísané nové voľby, no tie sa nakoniec nekonali. Komunisti sa natoľko báli volebnej porážky, že prevzali moc silou a nepotrebovali na to ani pomoc sovietskej armády.
Československo tiež odmietlo Marshallov plán, ktorý po druhej svetovej vojne postavil na nohy západnú Európu.
CIA: Čechoslováci sú silnejší
Americkí agenti však s pučom v Československu nepočítali – na rozdiel od Poľska či východného Nemecka Československo považovali za vyspelejšiu krajinu. „Sú silnejší ako pred dvoma rokmi,“ píšu v správe z roku 1947 o protikomunistických odbojároch. "V Československu sa ukáže, či môže socialistický štát v povojnovej Európe úspešne fungovať aj bez toho, aby sa stal korisťou komunistov."