MOSKVA. Najvážnejšie riziko prezidentských volieb, na ktorých je v Rusku založená legitimita režimu, je nízka účasť.
A tú môže spôsobiť presvedčenie, že súčasný prezident Vladimir Putin bude mať budúci rok na jar isté zvolenie. Tvrdí to šéf štátnej sociologickej agentúry Valerij Fjodorov.
Popularita prvého muža
"Legitimitu systému u nás neurčuje ani ústava, ani zákony, ale popularita prvého muža. Z toho vyplýva, že nízka účasť je ranou pre legitimitu," povedal Fjodorov denníku RBK.
Naposledy, pri parlamentných voľbách, nepřišla k urnám ani polovica voličov. V prezidentských voľbách hlasuje tradične viac Rusov pretože Rusko je podľa Fjodorova "superprezidentská" republika.
"Vysoká účasť vo voľbách býva vtedy, keď si ľudia uvedomujú, čo môžu stratiť v prípade víťazstva niekoho, kto sa im nepozdáva. Je ale šanca, že v roku 2018 vyhrá niekto iný, než Putin? Jedine v prípade, že Putin odmietne kandidovať a namiesto seba navrhne niekoho iného. Ak bude sám kandidovať, táto šanca neexistuje," konštatoval sociológ.
V takom prípade podľa neho voliči nebudú mať rozumný dôvod zúčastniť sa volieb, pretože budú presvedčení, že Putin aj tak tak zvíťazí.
Príklad z Moskvy
Ako príklad Fjodorov uvádza moskovské voľby v roku 2013, keď sa favorizovaný starosta Sergej Sobjanin len tesne vyhol druhému kolu: k urnám totiž prišli prívrženci opozície, aby hlasovali za Alexeja Navalného, považovaného za outsidera.
Zo Sobjaninových stúpencov prišla k urnám len ich časť, pretože počítali s jeho víťazstvom, ktorého sa napokon aj dočkal.
Za ďalšie riziká Fjodorov označil "kvalitu podpory", pretože voliť v Rusku chodia hlavne seniori. Ľudia, ktorí tvoria "pridanú hodnotu krajiny" sa politiky stále viac stránia. Aj slabá účasť liberálnejšieho voličstva vo veľkomestách bude znamenať, že "pod systémom je položená bomba", vyhlásil sociológ.
Potrebujú silný výsledok
Dosiahnuť v roku 2018 silný výsledok je podľa experta nutné nielen z domácich a zahraničných dôvodov. Významnú úlohu zohráva aj perspektíva výberu Putinovho nástupcu v roku 2024, keď z ústavných dôvodov Putin nebude môcť znovu kandidovať.
Ak v roku 2018 získa Putin silný mandát, vyhrá tým nielen ďalších šesť rokov vo funkcii,ale aj rozhodujúce slovo ohľadom výberu následníka.
Mobilizácia voličov by podľa Fjodorova nemala byť úlohou vlády. "Je nutné vytvoriť zápletku," ktorá voličov podnieti ísť k urnám vo vlastnom záujme. Sociológ sa nazdáva, že je to možné, a to jednak výberom Putinových súperov, ako aj agendou volieb. Svoju úlohu by mohla zohrať aj zahraničná politika.
Fjodorov si však nemyslí, že by zápletku mohol vytvoriť opozičný líder Alexej Navalnyj, ktorý už oznámil svoju kandidatúru.
Sám Putin ešte neoznámil, či bude kandidovať, všeobecne sa to ale predpokladá.