SME

V Nemecku zadržali možného komplica mladíka, ktorý plánoval útok v Rakúsku

V piatok zadržali mladíka podozrivého z členstva v teroristickej organizácii a prekazili tým hroziaci útok, ktorého terčom mohlo byť viedenské metro.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN. Dvadsaťjedenročného muža zadržali v západonemeckom meste Neuss pre podozrenie, že bol komplicom pri prekazenom teroristickom útoku v Rakúsku.

Potvrdilo to v nedeľu ministerstvo vnútra nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Terčom malo byť metro

Muža zadržala špeciálna policajná jednotka ešte v sobotu večer pri zásahu v jeho bydlisku, a to pre podozrenie z prípravy násilného protištátneho činu.

Jeho manželka sa neskôr sama dobrovoľne prihlásila na polícii, medzičasom ju však už prepustili. V ich dome skonfiškovali aj počítače a mobilné telefóny.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúska polícia zadržala v piatok večer vo Viedni 17-ročného mladíka podozrivého z členstva v teroristickej organizácii a podľa spolkového ministerstva vnútra tým prekazila bezprostredne hroziaci útoku, ktorého terčom mohlo byť viedenské metro.

Objavili sa "náznaky, že takýto útok je plánovaný a má k nemu práve dôjsť", uviedol generálny riaditeľ rakúskeho ministerstva vnútra pre verejnú bezpečnosť Konrad Kogler pre verejnoprávny rozhlas ORF. Výbuch bomby v metre bol podľa neho "jedným z možným scenárov".

Uvažoval o bombovom útoku

Mladého muža albánskeho pôvodu, ktorý sa narodil v Dolnom Rakúsku, sledovali rakúske úrady po tom, ako dostali od zahraničných tajných služieb informácie o hroziacom útoku.

Podozrivý z Viedne, ktorého vek pôvodne úrady uvádzali ako 18 rokov, bol hosťom doma u muža zadržaného v Neusse, uviedla prokuratúra v nemeckom Düsseldorfe. Obaja podľa nej hovorili aj o útoku proti cieľom nemeckej armády.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecký spravodajský časopis Focus na svojej webovej stránke uviedol, že podozrivý z Neussu údajne uvažoval o bombovom útoku proti policajtom a vojakom v Nemecku.

Focus s odvolaním sa na vyšetrovateľov uviedol, že muž sa priznal k blízkemu kontaktu so zadržaným z Viedne, pričom obaja v jeho byte experimentovali so spôsobmi výroby výbušných materiálov.

Rakúski policajti tiež vypočúvali dieťa vo veku do 14 rokov pre jeho styky so 17-ročným podozrivým mladíkom.

Na tlačovej konferencii vo Viedni to v pondelok povedal vysoký predstaviteľ rakúskeho ministerstva vnútra.

"Dvojica bola v úzkom styku a zvažovala (plány) na to či ono," povedal Konrad Kogler, ktorý na ministerstve šéfuje odboru verejnej bezpečnosti. Presný vek a pohlavie možného spolupáchateľa však neprezradil.

Rakúsko

Blanár rokoval s ministerkou pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúska Meinl-Reisingerovou.

Blanár považuje aktuálne prepojenie medzi krajinami za nedostatočné.


TASR 3
Rakúski policajti stoja na hlavnej železničnej stanici v Salzburgu.

Chcú odradiť prevádzačov nelegálnych migrantov.


TASR 2
Súvisiace témy: Terorizmus, Nemecko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  2. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  3. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  7. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 162
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 548
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 736
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 857
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 851
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 476
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 068
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hráči Trnavy sa tešia po rozhodujúcej penalte po skončení odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vitajte pri 124. epizóde Spoza piva, v ktorej sme sa venovali bližšie Slovnaft Cupu a jeho jarným kolám.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Momentka zo zápasu Česko - USA na MS v hokeji U18 2025.

Z vysokej výhry sa tešili hráči Švédska.


Tréner Radoslav Antl.

Po tom ako mu boli stehy odstránené opäť naskočil do zápasového diania.


SkryťZatvoriť reklamu