Koniec prišiel rýchlo. Zomrela dôstojne, obklopená členmi spoločenstva a neterami. Frances Carrová mala 89 rokov.
Tak znel oznam, ktorý zvestoval, že jedna z posledných troch členov zanikajúcej sekty shakerov začiatkom roka zosnula. Sestra Frances Carrová skonala v shakerskej komunite Sabbathday Lake v New Gloucesteri v Maine. Podľa oznamu na webovej stránke komunity prehrala boj s rakovinou.
Bola členkou Jednoty veriacich v Kristov druhý príchod (United Society of Believers in Christ' s Second Appearance), kresťanskej skupiny, ktorá vznikla v roku 1747 v Manchestri.
Práve oni pretavili do reality oxymoron, ktorý vzniká, keď nejakú sektu označíme prívlastkom dobrá.
Pri modlitbe sa váľali po zemi
Volajú ich shakermi. Toto označenie vymysleli kritici, keď ich začali prezývať natriasajúcimi sa kvakermi (Shaking Quakers) kvôli spôsobu, akým sa modlievali. Božstvo uctievali „extatickým a intenzívnym trepaním tela“, uvádzajú to aj na svojej webovej stránke. Associated Press pripomína, že shakeri sa napokon vzdali tanečnej modlitby, no označenie kongregácia prijala a ponechala si ho.
Náboženská sekta sa v roku 1774 premiestnila do Ameriky, keď Ann Leeová, spirituálna vodkyňa, neskôr známa tiež ako Matka Ann, spolu so svojimi ôsmimi nasledovateľmi utiekla do Nového sveta.
V Anglicku bola za svoje názory väznená, no raz mala údajne víziu, ktorá shakerov poslala do zasľúbenej zeme. A tak prvých deväť shakerov vyplávalo z Liverpoolu do Ameriky.
Skupina si napokon založila prvú americkú komunitu v newyorskom New Lebanone. Pomaly sa však rozšírila do osenátich rôznych komunít po celej východnej časti Spojených štátov vrátane Floridy, Georgie, Massachusetts a Kentucky.


Zostali dvaja
Zo všetkých zostala len jedna – Sabbathday Lake, ktorá už má len dvoch členov. Podobný vývoj očakávali. Shakeri totiž okrem pacifizmu a rovnosti pohlaví praktizujú aj prísny celibát.