PRIŠTINA. Kosovský minister zahraničných vecí Enver Hoxhaj napísal list svojim rezortným kolegom v Európskej únii, Spojených štátoch a ďalších krajinách, v ktorom odsúdil "prejavy agresivity a provokácie" zo strany Srbska.
Informoval o tom vo štvrtok kosovský predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.
Posledná kvapka
Hoxhaj vyzval EÚ, ktorá napomáha pri normalizácii vzťahov medzi Prištinou a Belehradom, "aby naliehala na Srbsko, aby aj naďalej pokračovalo v udržiavaní dobrých susedských vzťahov" a regionálnej spolupráce.
"Kosovská republika žiada Európsku úniu ..., aby nezasahovalo do vnútorných záležitostí iných krajín a nepodnikalo provokačné kroky, ktorých cieľom je destabilizácia regiónu," píše sa v liste kosovského ministra.
Už aj tak napäté vzťahy medzi Kosovom a Srbskom narušil incident z minulej soboty, keď kosovská polícia nevpustila cez hranice vlak vypravený z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom "Kosovo je Srbsko".
Hoxhaj považuje sobotný incident za poslednú kvapku "v sérii agresívnych a provokatívnych činov, ktoré Srbsko podniklo proti zvrchovanosti a územnej celistvosti Kosovskej republiky". Akým ďalším krajinám bol ministrov list adresovaný, citovaný zdroj neuviedol.

Rusi by sa mohli dohodnúť s USA
Britská analytička a komentátorka Mary Dejevskyová uviedla, že Rusko by v rámci veľkého resetu vzťahov s USA mohlo uznať Kosovo.
Tento krok by podľa nej mohol byť súčasťou širšej dohody medzi oboma veľmocami po nastúpení Donalda Trumpa do prezidentského úradu.
Dejevskyová tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin investoval už veľa úsilia do potenciálnej veľkej dohody, ktorú chce uzatvoriť s novou americkou administratívou pod vedením Donald Trumpa.
Dohoda má údajne uzavrieť viacero diplomatických sporov medzi oboma veľmocami, ktoré vznikli po skončení studenej vojny.

Príležitosť pre Putina
Trump je podľa analytičky otvorený dohode, čo dokazuje jeho opakovanými vyhláseniami, že má v úmysle stretnúť sa s Putinom a zmeniť nastavenie rusko-amerických vzťahov.
Ruský prezident to vníma ako veľkú príležitosť, domnieva sa Dejevskyová. O jej vyhláseniach informoval portál Balkan Insight.
Kosovo sa s pomocou západných mocností v roku 1999 odtrhlo od Srbska a roku 2008 vyhlásilo nezávislosť.
Tú uznala väčšina štátov Západu na čele s USA s výnimkou piatich členov EÚ vrátane Slovenska. Nezávislé Kosovo neuznáva Srbsko, Rusko, Čína a mnohé ďalšie štáty.
Hoci sa Srbsko odhodlalo normalizovať vzťahy s Kosovom pod záštitou EÚ, stále ho oficiálne považuje za súčasť svojho územia.
V tomto postoji ho podporuje Moskva ako tradičný spojenec Belehradu; zmena postoja Kremľa by preto bola prekvapujúca.
Mary Dejevskyová v minulosti pôsobila ako spravodajkyňa v Moskve a Washingtone. V súčasnosti je komentátorkou britského denníka Guardian a členkou think-tanku Chatham House.
Je považovaná za jednu z najväčších britských expertiek na Rusko. Každoročne chodieva na stretnutia Valdajského klubu, na ktorých sa zúčastňujú aj ruskí vrcholní predstavitelia.