DAMASK. Sýrsky prezident Bašár Asad vyjadril nádej, že mierové rozhovory o Sýrii plánované na budúci týždeň v kazašskej metropole Astana sa stanú základom pre budúci dialóg jeho vlády a opozičných skupín.
Asad však vo výrokoch zverejnených vo štvrtok vyjadril pochybnosti, že na rokovaniach v Astane, ktoré presadili Rusko s Tureckom, sa bude diskutovať o nejakej politickej záležitosti.

Platforma pre dialóg
"Od konferencie nič neočakávame, ale dúfame, že tieto rozhovory medzi rôznymi sýrskymi skupinami vytvoria platformu pre dialóg," povedal Asad pre japonskú televíznu stanicu TBS, ako vyplýva z pasáží zverejnených na stránke sýrskeho prezidentského paláca na Facebooku.
Asad dodal, že nadchádzajúce rozhovory v Astane, začínajúce sa 23. januára, sa budú zameriavať prevažne na upevnenie krehkého prímeria, ktoré platí v Sýrii od vlaňajšieho 30. decembra.
"Podľa môjho názoru sa na začiatku budú zameriavať, alebo ich prioritou bude dosiahnuť také prímerie, ktoré ochráni životy ľudí a umožní prísun humanitárnej pomoci do rôznych oblastí Sýrie," vyhlásil Asad.
"Nie je jasné, či sa na tejto konferencii bude viesť aj nejaký politický dialóg, pretože zatiaľ nie je jasné, kto sa na nej zúčastní," vysvetlil sýrsky líder.

Niekoľkodňová konferencia
Prezident Asad doplnil, že stretnutie v Astane bude mať podobu rozhovorov medzi vládou a "teroristickými skupinami, aby sa dosiahlo pevné prímerie a tieto skupiny dostali možnosť zapojiť sa do procesu zmierenia v Sýrii".
Termín teroristické skupiny používa Damask na označenie povstaleckých zoskupení.
Rozhovory v Astane budú podľa Ruska trvať niekoľko dní. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že na stretnutí medzi delegáciou sýrskej vlády a predstaviteľmi opozičných skupín nebude Moskva zastúpená na ministerskej úrovni, ale na úrovni expertov.
"Nie je plánované viesť rozhovory v Astane len jeden deň. Plánovaných je niekoľko dní," povedala hovorkyňa.
OSN pošle de Misturu
OSN oznámila, že na mierové rozhovory pošle svojho osobitného vyslanca pre Sýriu Staffana de Misturu.
Rozhovory v Kazachstane sa konajú z iniciatívy Ruska, Turecka a Iránu. Ruská agentúra Interfax z Damasku uviedla, že vládnu delegáciu by mal viesť sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár Džaafarí.
Jej členmi budú tiež sýrsky veľvyslanec v Rusku a zástupcovia prezidentskej kancelárie, rezortu diplomacie, ministerstva obrany a tajnej služby.
Džaafarí je aj hlavným sýrskym vyjednávačom na prerušených mierových rozhovoroch konaných pod záštitou OSN v Ženeve.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov vyjadril nádej, že ženevské rokovania budú pokračovať podľa plánu 8. februára.