DAKAR. Kríza v Gambii, vyvolaná spormi ohľadne výsledku prezidentských volieb, sa naďalej stupňuje.
Na územie Gambie vstúpili jednotky armády susedného Senegalu. Ide o súčasť vojenskej intervencie krajín regiónu, ktorá má vyriešiť politickú krízu okolo výmeny gambijského prezidenta.
"Vstúpili sme do Gambie," uviedol pre agentúru Reuters hovorca senegalskej armády Abdou Ndiaye.
Barrow zložil prísahu
Novozvolený prezident Gambie Adama Barrow zložil vo štvrtok prísahu na gambijskom veľvyslanectve v Senegale. Doterajší dlhoročný prezident Gambie Yahya Jammeh sa však - napriek porážke v decembrových voľbách - odmieta vzdať moci.
"Toto je deň, na ktorý žiaden obyvateľ Gambie nikdy zabudne," povedal Barrow po tom, ako ho prezident Advokátskej komory Gambie Sheriff Tambedou inauguroval do funkcie prezidenta na gambijskom veľvyslanectve v senegalskom Dakare.
Barrowa uviedli do funkcie počas narýchlo pripravenej ceremónie za prítomnosti asi 40 ľudí, vrátane senegalského premiéra a predsedu gambijskej volebnej komisie.
Nového gambijského prezidenta Barrowa podporila aj Bezpečnostná rada OSN. Za príslušnú rezolúciu, vyzývajúcu na pokojné odovzdanie moci v Gambii, hlasovalo všetkých 15 členov tohto najvyššieho orgánu OSN.

Strach z vojny
Začiatkom týždňa odišli do susedného Senegalu ďalšie tisíce Gambijčanov, ktorí sa obávajú vypuknutia ozbrojených zrážok, informovala v Dakare hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov Hélene Cauxová.
Jammeh, ktorý v Gambii vládne ako prezident viac než dve desaťročia, v utorok vyhlásil v krajine trojmesačný výnimočný stav a uviedol armádu do stavu najvyššej pohotovosti.
Experti sa však podľa agentúry DPA domnievajú, že Jammehove sily sú obmedzené a vojensky sa zrejme dlho neudrží.
Armáda Gambie s 1,9 milióna obyvateľov má totiž len asi tisíc vojakov a má tak v prípade konfliktu len malú šancu odolať dobre vycvičeným jednotkám ECOWAS.